لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۷

آمریکا از شکست عملیات آزادسازی گروگان‌های آمریکایی در سوریه خبر داد


صحنه ای از ویدئوی منتشر شده توسط گروه «دولت اسلامی» که در آن جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی، کشته می شود.

در پی انتشار ویدئوی قتل یک خبرنگار آمریکایی به دست نیروهای گروه موسوم به «دولت اسلامی»، دولت ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد ارتش آن کشور در تابستان سال جاری دست به انجام یک عملیات سری نظامی برای آزادسازی گروگان‌های آمریکایی، از جمله جیمز فولی خبرنگار کشته شده، از دست آن گروه افراطی در سوریه زده بود، اما با شکست مواجه شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نقل از مقام‌های دولت آمریکا گزارش داد دستور انجام این عملیات سری نجات، پس از آن که آژانس‌های اطلاعاتی آن کشور یقین حاصل کردند که مکان نگهداری گروگان‌ها در سوریه است، صادر شد؛ اما ده‌ها نفر از نیروهای ویژه ارتش آن کشور که از طریق آسمان به منطقه مورد نظر در داخل خاک سوریه اعزام شده بودند، موفق به پیدا کردن گروگان‌ها در مکان‌های شناسایی شده نشدند و پیش از ترک منطقه، با پیکارجویان «دولت اسلامی» درگیر شدند.

لیزا موناکو، مشاور ارشد امور ضدتروریسم باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، با بیان این خبر گفت «دولت ایالات متحده، اطلاعات مورد نیاز، که به باور ما کافی بودند، را در اختیار داشت و هنگامی که فرصت مناسب فراهم شد، رئیس جمهوری به وزارت دفاع دستور داد تا برای حمایت از هم‌وطنان خود وارد عمل شوند.»

وی در ادامه گفت «متأسفانه این عملیات در نهایت با موفقیت به پایان نرسید، چرا که گروگان‌ها در آنجا نبودند.»

گروه افراطی «دولت اسلامی» (داعش) اواخر روز سه‌شنبه ویدئویی با عنوان «پیامی به آمریکا» منتشر کرد که در آن تصاویر مربوط به گردن زدن جیمز فولی خبرنگار آمریکایی دیده می‌شود. این گروه می‌گوید گروگان آمریکایی خود را در انتقام از حملات هوایی ایالات متحده علیه نیروهای دولت اسلامی در عراق کشته است.

در پی انتشار این ویدئو، باراک اوباما بلافاصله در نشستی با مقام‌های دولت آمریکا به بررسی این موضوع پرداخت و بعد از ظهر چهارشنبه با «سرطان» نامیدن این گروه، در سخنانی گفت این گروه افراطی «هیچ ایدئولوژی ندارد و به هیچ ارزش انسانی پایبند نیست.»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه با بیان این که «این چنین افرادی در نهایت شکست خواهند خورد،» گفت دولت او برای حفاظت از مردم آمریکا آنچه که لازم است انجام دهد را، انجام خواهد داد.

در پی تحرکات خشونت‌بار دولت اسلامی عراق و شام – که بعداً با اعلام برپایی یک خلافت خودخوانده اسلامی، نام خود را به «دولت اسلامی» تغییر داد – بویژه پس از قتل عام اخیر اقلیت کرد ایزدی در نزدیکی اقلیم کردستان عراق، نیروهای هوایی ارتش ایالات متحده به کمک نیروهای عراقی و کرد آمدند و به آنها برای نجات اقلیت‌هایی که در کوه‌های شنگال گرفتار شده بودند، کمک کردند.

ارتش آمریکا همچنین با پشتیبانی هوایی از نیروهای ارتش عراق و پیشمرگه‌های کرد، نقش مهمی در عملیات دو روزه بازپس‌گیری سد موصل، بزرگترین سد آن کشور، از کنترل نیروهای دولت اسلامی در اوایل هفته جاری ایفا کرد.

مرد سیاهپوشی که در ویدئوی منتشر شده در روز گذشته، جیمز فولی را به قتل می‌رساند، تهدید می‌کند که در صورت ادامه حملات هوایی ارتش ایالات متحده علیه نیروهای داعش در عراق، استیون ساتلوف، دیگر گروگان آمریکایی که در اختیار دارند را خواهند کشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، باوجود این تهدید پیکارجویان دولت اسلامی، ایالات متحده روز چهارشنبه یک رشته حملات جدید هوایی علیه مواضع آنها در سوریه انجام داد. دولت پرزیدنت اوباما احتمال انجام عملیت گسترده‌تر نظامی در سوریه، برای یافتن مسئولان قتل خبرنگار آمریکایی و سپردن آنها به دست عدالت، را رد نکرده است.

XS
SM
MD
LG