لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۹

صحت ویدئوی قتل خبرنگار آمریکایی توسط داعش در دست بررسی است


جیمز رایت فولی چهار سال اخبار خاورمیانه را پوشش می داد، و دو سال پیش به دست شورشیان در سوریه ربوده شد - عکس از آرشیو
جیمز رایت فولی چهار سال اخبار خاورمیانه را پوشش می داد، و دو سال پیش به دست شورشیان در سوریه ربوده شد - عکس از آرشیو

گروه موسوم به «دولت اسلامی» روز سه شنبه ویدئویی با عنوان «پیامی به آمریکا» منتشر کرد که می گوید مربوط به گردن زدن جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی است. داعش می گوید او را در انتقام از حملات هوایی آمریکا در عراق کشته است.

جیمز رایت فولی، خبرنگار و عکاس آزاد آمریکایی اهل راچستر در ایالت نیوهمپشایر بود. وی چهارسال بود که در کشورهای خاورمیانه گزارش تهیه می کرد.

آقای فولی نزدیک به دو سال پیش در آذرماه ۱۳۹۱ که برای مأموریتی از سوی خبرگزاری فرانسه و شرکت رسانه ای گلوبال به شمال سوریه رفته بود، ناپدید شد. خودروی حامل او در روز شکرگزاری در منطقه ای که نیروهای دولتی و شورشیان سنی بر سر تصرف آن شدیداً درگیر بودند، توسط چهار شورشی مسلح متوقف شد، و از آن موقع هیچکس خبری از او نشنیده بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ویدئوی منتشر شده توسط گروه افراطی دولت اسلامی (داعش) با تصاویری از باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در حال اعلام تصمیم حمله به عراق آغاز می شود و سپس مردی را با موهای عقب نشسته نشان می دهد که لباس نارنجی برتن دارد و در یک بیابان خشک و بی آب و علف زانو زده است.

نام جیمز فولی به دو زبان انگلیسی و عربی روی صفحه می آید و سپس گردن زده می شود. جیمز فولی هنگام مرگ ۴۰ سال داشت.

شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا نیز در گزارشی در همین مورد گفت، رئیس جمهوری آمریکا در نشستی با مشاوران و کارشناسان در کاخ سفید در جریان جزئیات ماجرا قرار گرفت.

با این حال کاخ سفید، خانواده آقای فولی و خبرگزاری فرانسه می گویند هنوز نتوانسته اند از صحت و اصالت ویدئوی منتشر شده اطمینان حاصل کنند.

کِیتلین هیدن، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفته مقام های دولت آمریکا ویدئو را دیده و نهادهای اطلاعاتی سعی دارند هر چه سریعتر در مورد صحت آن اظهار نظر کنند.

خانم هیدن در بیانیه ای گفت «اگر محتوای این ویدیو صحت داشته باشد، قتل بی رحمانه خبرنگار آمریکایی دهشتناک است، و ما به خانواده و دوستان وی تسلیت وی گوئیم.»

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، برخی از مقامات بلندپایه آمریکایی که بطور مستقیم در جریان اوضاع بودند، می گویند «دولت اسلامی» به تازگی تهدید کرده بود که به تلافی حملات هوایی سنگین آمریکا علیه داعش در کوههای سنجار، سد موصل و اربیل، مرکز اقلیم خودمختار کردستان عراق، جیمز فولی را خواهد کشت.

ارتش آمریکا از روز ۱۷ مرداد تا امروز بیش از ۷۰ بار مواضع شورشیان– از جمله پست های بازرسی، خودروها و محل های اختفای اسلحه داعش – را هدف حملات هوایی قرار داده است. مشخص نیست چه تعدادی از شورشیان در حملات آمریکا کشته شده اند.

کمیته حمایت از خبرنگاران، مستقر در نیویورک برآورد کرده که در حدود ۲۰ خبرنگار و روزنامه نگار در سوریه ناپدید شده اند، اما ملیت ژورنالیست ها را منتشر نکرده است. این کمیته آذرماه سال گذشته در گزارش سالانه خود نوشته بود خبرنگارانی ناپدید شده یا از سوی افراطگرایان ربوده و تهدید به مرگ می شوند، یا از سوی باندهای تبهکار به گروگان گرفته می شوند، که در مقابل آزادی آنها پول مطالبه می کنند.

گزارش این کمیته همچنین حاکی است شمار خبرنگارانی که ربوده یا کشته شده اند، به نحو بی سابقه ای افزایش یافته و سازمان های خبری هم به امید آزاد شدن خبرنگاران، بسیاری از این موارد را به آگاهی عموم نمی رسانند.

حملات گروه داعش به افراد و گروه هایی که به زعم آن گروه مرتد هستند و قتل های سبعانه ای که از سوی داعش انجام شده موجب شد القاعده این گروه را از خود نداند. داعش در اجرای تفسیر خشونت آمیز خود از اسلام در سرزمین هایی که می خواهد در کنترل بگیرد، نظامیان و غیرنظامیان را وحشیانه گردن زده و سرهای بریده آنها را سوار بر نیزه به نمایش گذاشته است.

دولت اسلامی ظاهراً از بازماندگان شاخه القاعده در عراق تشکیل شده، که در سال ۱۳۸۳ بسیاری از افراد خارجی که به اسارت گرفته بود، از جمله نیکلاس بِرگ، بازرگان آمریکایی، را گردن زد.

XS
SM
MD
LG