لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۶

نرخ بیکاری در آمریکا به ۶.۷ درصد رسید


شرایط بیکاران آمریکا، تمرکز اصلی بحث و گفتگوهای هفته جاری نمایندگان سنای ایالات متحده خواهد بود. مزایای بیش از یک میلیون نفر در ماه دسامبر منقضی خواهد شد و این امر با کندی روند کارآفرینی در آمریکا همزمان شده است.
بیش از یک میلیون نفر در آمریکا دیگر بیمه بیکاری دریافت نمی کند و نرخ بیکاری ایالات متحده به ۶.۷ درصد رسیده است.

جان کورنین، سناتور جمهوری خواه گفته است ارائه کمک ادامه دار به افراد بیکار تاثیر معکوس دارد.
او گفته است «ما باید به مردم کمک کنیم اما آن ها را تا ابد به برنامه دولتی متکی نکنیم، باید مردم را از این اتکا رها کنیم و به آن ها کمک کنیم تا با یافتن شغل و کسب درآمد برای خود و خانواده هایشان، احترام و شان و حس غرور خود را بازیابند».

ادوارد مارکی، سناتور دموکرات می گوید تعداد شغل های موجود بسیار اندک هستند و بسیاری از مردم آمریکا هنوز به کمک نیاز دارند.

مارکی می گوید «اگر به مردم پیشنهاد شغلی بدهند، پذیرای آن خواهند بود اما شغلی وجود ندارد. تقصیر خانواده ها نیست. این تقصیر جویندگان شغل نیست. ما نباید مردم را به دلیل کمبود شغل مجازات کنیم».

دموکرات ها ابتدا پیشنهاد کردند که مزایای بیکاری را به صورت اضطراری سه ماه تمدید کنند. جمهوری خواهان خواهان کاهش هزینه های فدرال و هزینه ای خارج از بودجه فدرال شدند. جف سشنز، سناتور جمهوری خواه می گوید مزایای بیکاری را نمی توان با پول قرضی فراهم کرد.

سشنز می گوید امروز لایحه قانونی بیکاری در برابر ماست اما در هیچ یک از بخش های این لایحه هیچگونه تلاشی برای کاهش هزینه های عظیم دولت وجود ندارد، اما دولت برای هر اندک مبلغی پول قرض می گیرد».

دموکرات های سنا طرحی ارائه کردند که کسری بودجه را افزایش نمی دهد اما مزایای بیکاری را به مدت تقریباً یک سال تمدید می کند. جمهوری خواهان درصدد اصلاح این لایحه هستند و زمانی که دموکرات ها که در سنا اکثریت دارند با تصویب این لایحه مخالفت کردند. میچ مک دانل، رهبر نمایندگان اقلیت سنا خواهان عقب نشینی و اتخاذ موضع آشتی جویانه شده است.

مک دانل گفته است «اگر دموکرات ها واقعاً می خواهند امسال کاری را پیش ببرند، باید یاد بگیرند که با ما همکاری کنند».

جک رید، سناتور دموکرات می گوید جمهوری خواهان زمان ارزشمند مردمی را هدر می دهند که از دشواری اقتصادی رنج می برند.

آقای رید می گوید «هر هفته ۷۰ هزار نفر بیشتر حمایت های مالی خود را از دست می دهند. ما شاهد خواهیم بود که این تعداد با روندی فزاینده رشد می کند و ما فقط حرف می زنیم».

این لایحه قانونی باید برای کسب رای نهایی از حمایت جمهوری خواهان برخوردار شود. هری رید، رهبر اکثریت سنا اواخر هفته گذشته وعده داد تا اصلاحاتی در این لایحه اعمال کنند اما او جمهوری خواهان را به اعمال معیاری دوگانه در مورد مزایای بیکاری متهم کرد.

رید می گوید: «پرزیدنت (جرج دبلیو بوش) رئیس جمهوری پیشین مزایای بیکاری اضطراری را ۵ بار تمدید کرده بود. هزینه های این ۵ بار تمدید باعث گلایه همکاران جمهوری خواه من نشده بود».

برای این که این لایحه به قانون بدل شود باید به تصویب سنا و کنگره ایالات متحده برسد. جمهوری خواهان در کنگره اکثریت را دارند.

ا
XS
SM
MD
LG