لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۶

بهبود بازار کار و بازار مسکن در آمریکا


کارخانه سازنده تلفن های هوشمند موتورولا در ایالت تکزاس آمریکا
کارخانه سازنده تلفن های هوشمند موتورولا در ایالت تکزاس آمریکا

رشد و بهبود بازار اشتغال و رونق بازار مسکن نشانه بارزی از تداوم بهبود و رشد اقتصادی در آمریکاست

موسسه پژوهشی «ای دی تی» آمریکا، با انتشارگزارشی، روز چهارشنبه اعلام کرد که نهادها و موسسات تجاری آمریکا تعداد استخدامهای جدید خود را در ماه نوامبر به بالاترین سطح خود در دوازده ماه گذشته رساندند. از سوی دیگر، وزارت بازرگانی آمریکا امروز اعلام کرد که در ماه اکتبر فروش خانه رکورد بالاترین سطح خود را در ۳۳ سال و نیم گذشته شکست.

در گزارش موسسه پژوهشی «ای دی تی» آمده است که در ماه گذشته ۲۱۵ هزار نفر بر تعداد حقوق بگیران شرکتهای خصوصی افزوده شده، که به مراتب بالاتر از پیش بینی سایت اقتصادی معتبر بلومبرگ بود.

گزارش «ای دی تی» نشانگر بارزی از خوش بینی صاحبان مشاغل به آینده اقتصادی آمریکا به شمار میرود.

رشد بازار کار در آمد نیروی کار آمریکا را بالا برده، و در نتیجه، میزان مصرف مردم را در فصل خرید کریسمس بالا خواهد برد.

بانک مرکزی آمریکا بازار کار این کشور را از نزدیک زیر نظر دارد تا در زمانی مناسب بتواند خرید اوراق قرضه خزانه داری آمریکا را، که اکنون ماهانه بالغ بر ۸۵ میلیارد دلار است، به تدریج کاهش دهد.

برایان جونز، اقتصاددان ارشد موسسه پژوهشی سوسیته ژنرال، گفت: « بازار کار کنونی در آمریکا نه تنها سالم، بلکه در حال بهبود است. » جونز افزود: « ما نسبت به رشد اقتصادی، تداوم بهبود بازار کار، و کاهش نرخ بیکاری در آمریکا در سال آینده خوش بین هستیم.»

و مارک زندی، اقتصاددان موسسه ارزیابی مالی و اعتباری مودی، نیز در این خصوص گفته است: « بازار کار آمریکا رو به بهبود است. »

اما، بهبود بازار کار، سرمایه گذاران بازارهای سهام را نگران کرده بود، چرا که احتمال می دادند بانک مرکزی آمریکا به زودی خرید اوراق قرضه را کاهش خواهد داد. این امر در چند روز گذشته باعث افت شاخص سهام در بازارهای بورس آمریکا شد.

اما، گزارش روز چهارشنبه وزارت بازرگانی آمریکا مبنی بر فروش فوق العاده خانه در ماه اکتبر از نگرانی سرمایه گذاران بازارهای بورس سهام کاست و امروز ارزش شاخص های عمده سهام بار دیگر بالا رفت.

وزارت بازرگانی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد علیرغم کاهش ۶ درصدی فروش خانه در ماه سپتامبر، فروش خانه در ماه اکتبر ۲۵.۴ درصد بالا رفت و به ۴۴۴ هزار باب خانه رسید، که چنین رشدی در ۳۳.۵ سال گذشته بی سابقه بوده است.
XS
SM
MD
LG