لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۵

رشد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در آمریکا


کارگران ساختمانی

وزارت کار آمریکا روز سه شنبه با انتشار گزارشی از رشد متعادل اشتغال و کاهش نرخ بیکاری خبر داد

وزارت کار آمریکا روز سه شنبه با انتشار گزارشی از رشد متعادل اشتغال و کاهش نرخ بیکاری خبر داد.

در گزارش امروز وزرات کار آمده است که اقتصاد آمریکا، بزرگترین اقتصادی جهان، در ماه گذشته ۱۴۸ هزار شغل جدید ایجاد کرد.

گزارش همچنین حاکی ست که نرخ بیکاری نیز کاهش یافت، و به پائین ترین سطح خود در ۵ سال گذشته رسید. وزارت کار گفت که نرخ بیکاری در ماه گذشته ۷ و ۲ دهم درصد بود که نسبت به ماه پیش خود (ماه اوت) یک دهم درصد افت کرده است.

گزارش روز سه شنبه وزارت کار بهترین گزارش اشتغال آمریکا، بزرگترین اقتصاد جهان، پس از بحران مالی و اقتصادی سال ۲۰۰۸ میلادی بود.

رشد اشتغال زمانی منتشر می شود که تعطیلی ۱۶ روزه دولت حدود ۲۴ میلیارد دلار به اقتصاد کشور خسارت ببار آورده است.

وزارت کار آمریکا در شمار کارهای ایجاد شده در ماه اوت تجدید کرد، و تعداد کارهای ایجاد شده را از ۱۶۹ هزار به ۱۹۳ هزار شغل افزایش داد.

پس از برون رفت اقتصاد آمریکا از بزرگترین رکود اقتصادی خود پس از دهه سالهای ۱۹۳۰، نرخ بیکاری بتدریج رو به کاهش گذاشته، ولی هنوز به سطح تاریخی و معمول خود که حدود ۵ تا ۶ درصد است نرسیده است.

بانک مرکزی آمریکا، که برای رشد فعالیتهای اقتصادی و بهبود بازار کار هر ماه مبلغ ۸۵ میلیارد دلار اوراق قرضه خزانه داری آمریکا را خریداری می کند، در نظر دارد همزمان با رشد اقتصادی کشور بتدریج از مقدار خرید خود بکاهد. از این رو، هفته آینده، هیأت مدیره بانک مرکزی آمریکا در ارزیابی و تصمیم گیریهای خود چند معیار معتبر، از جمله نرخ بیکاری را، از نزدیک مورد بررسی قرار خواهند داد.

اقتصاددانان گفته اند که بسته شدن دولت به رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه اخر سال جاری صدمات عمده ای وارد آورده، که ممکن است کاهش خرید اوراق قرضه بانک مرکزی را به تأخیر بیاندازد.
XS
SM
MD
LG