لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

ادامه واکنش‌ها به پانزدهمین سالگرد ناپدید شدن باب لوینسون در ایران: جمهوری اسلامی باید پاسخگو شود


باب لوینسون، مأمور پیشین اف‌بی‌آی
باب لوینسون، مأمور پیشین اف‌بی‌آی

در پانزدهمین سالگرد ربوده شدن باب لوینسون، توسط جمهوری اسلامی ایران، واکنش‌ها در آمریکا برای دستیابی به حقیقت آن چه پس از ناپدید شدن بر او رفته است، ادامه دارد.

راجر کارستنز، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور گروگان‌ها، در توییتی نوشت: «تا وقتی ایران به طور کامل درباره اتفاقاتی که برای باب افتاده پاسخگو نباشد، دست از کار نخواهیم کشید.»

آقای کارستنز همچنین تأکید کرد: «باب لوینسون ۱۵ سال پیش ربوده شد. میراث او از طریق قانون لوینسون، توانایی ما را برای بازگرداندن گروگان‌ها و آمریکایی‌هایی که به اشتباه بازداشت شده‌اند، تقویت می‌کند.»

پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پانزده سال از ناپدید شدن باب در قلمرو ایران می‌گذرد، فارغ از این که چقدر زمان گذشته باشد، باب همیشه بخشی از خانواده اف‌بی‌آی است و ما به جست‌وجوی پاسخ‌ها برای همسر، فرزندان و نوه‌های باب ادامه خواهیم داد. ما تلاش خواهیم کرد او را به خانه، جایی که به آن تعلق دارد، بازگردانیم.»

همچنین باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده، در توییتی با یادآوری سالگرد «بازداشت ناعادلانه رابرت لوینسون در ایران» عنوان کرد: »من عمیقاً به حمایت از خانواده‌ها و بازگرداندن عزیزانی که به ناحق زندانی شده‌اند، متعهدم. کار ما برای توقف گروگان‌گیری رژیم‌ها ادامه دارد.»

سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» نیز در توییتی با اشاره به سپری شدن ۴۷۶۶ روز از ناپدید شدن رابرت لوینسون و اعلام مرگ احتمالی او، نوشته است که گمان می‌رود در دست رژیم ایران باشد و ممکن است طولانی‌ترین گروگان در تاریخ آمریکا باشد.

پیشتر رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز با انتشار توییتی خواهان پاسخگویی جمهوری اسلامی ایران درباره ربوده‌شدن باب لوینسون شد.

در توییت رابرت مالی که روز چهارشنبه ۱۸ اسفند منتشر شد، آمده است که دولت ایران ۱۵ سال پیش رابرت لوینسون را که «یک پدر، یک پدربزرگ، و یک قهرمان دوست‌داشتنی بود» ربود و «خانواده او از همان موقع در درد و رنج غیرقابل تصوری به سر می‌برند.»

آقای مالی تأکید کرده است: «ما از دولت ایران می‌خواهیم به طور کامل درباره ربوده‌شدن او پاسخگو باشد.»

رابرت (باب) لوینسون مأمور پیشین اداره مبارزه با مواد مخدر پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، اسفند ماه ۱۳۸۵ در جزیره کیش ایران ناپدید شد. خانواده باب لوینسون که سال‌ها برای آزادی او تلاش کرده بودند، سرانجام فروردین ۱۳۹۹ در پیامی در فیسبوک از درگذشت او در بازداشت جمهوری اسلامی خبر دادند.

یک قاضی دادگاه فدرال ایالات متحده چهاردهم مهر ۱۳۹۹، جمهوری اسلامی ایران را به پرداخت حدود ۱.۵میلیارد دلار غرامت به خانواده باب لوینسون محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG