لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

معاون وزیر خارجه آمریکا: توافق اتمی ایران موجب تقویت ان.پی.تی شده است


معاون وزیر خارجه آمریکا: توافق اتمی ایران موجب تقویت ان.پی.تی شده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

معاون وزیر خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین الملل می‌گوید اگرچه جامعه جهانی نتوانست در ماه مه به اجماعی درباره اصلاحیه پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان.پی.تی) برسد، اما توافق جامع اتمی که اواسط ماه ژوئیه بین تهران و جامعه جهانی حاصل شد، موجب تقویت این رژیم حقوقی شده است.

به گفته رز گاتِمولر «ایران کشوری است که اگرچه جزو امضاکنندگان ان.پی.تی است، اما تدریجاً از اجرای مفاد آن فاصله گرفته بود و در حال طی کردن مسیر دستیابی به تسلیحات اتمی بود؛ بنابر این حصول توافق جامع هسته‌ای موجب تقویق رژیم حقوقی پیمان ان.پی.تی شده است.»

کنگره تحت کنترل جمهوریخوهان آمریکا، هم اکنون درحال بازبینی توافق جامع اتمی موسوم به برجام است که روز چهاردهم ژوئیه (۲۳ تیر ماه) بین ایران و شش قدرت‌های جهانی در شهر وین پایتخت وین به دست آمد.

کنگره آمریکا به موجب قانون ۶۰ روز از ۲۹ تیر ماه، فرصت دارد که توافق برجام را رد یا تصویب کند. در صورت رد توافق، رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده گفته است که آن تصمیم را وتو خواهد کرد. کنگره با دو سوم آرا می‌تواند وتوی باراک اوباما را لغو کند.

خانم گاتِمولر که به مناسبت هفتادمین سالگرد بمباران هسته‌ای ژاپن در جنگ جهانی دوم توسط کشورش به سر می‌برد، در ادامه سخنان خود افزود «در هفتادمین سالگرد این واقعه با توجه به اینکه این سلاح در این مدت طولانی در هیچ جنگی استفاده نشده است، به خودی خود میراث خوبی است. بازماندگان شهرهای هیروشیما و ناکازاکی نقش بسیار مهمی در ایجاد این درک که استفاده از این سلاح نتایج بسیار وحشتناکی دارد ایفا کردند و به نوعی تابویی در استفاده از آن به وجود آوردند.»

روز گذشته ده‌ها هزار نفر به احترام صدها هزار جان باخته بمباران اتمی شهر هیروشیمای ژاپن، در حالی که ناقوس در پارک ملی صلح به صدا در آمده بود، یک دقیقه سکوت کردند.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، که کشورش همواره مجدانه به دنبال جهانی بدون تسلیحات اتمی است، در این مراسم خواستار جهانی عاری از تسلیحات اتمی شد.

بمباران اتمی ژاپن موجب تسلیم امپراتوری ژاپن، یکی از سه کشور آغاز کننده جنگ جهانی دوم، و پایان آن جنگ خونین شد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG