لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

آمانو با سناتورهای آمریکایی در مورد ایران گفتگو کرد


یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه با سناتورهای آمریکایی ملاقات کرد و به پرسش های آنها در باره برنامه اتمی ایران پاسخ داد.

او سپس در بیانیه ای گفت با اعضای کمیته روابط خارجی سنا ملاقات کرد و در باره نقش آژانس در اقدامات مرتبط با کنترل فعالیت های اتمی ایران و تایید پای بندی به توافق اتمی، بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (توافق نهایی اتمی ایران و قدرت های جهانی) توضیح داد.

آمانو گفت در باره نقشه راه که آژانس و ایران در ۱۴ ژوئیه با آن موافقت کردند نیز بحث شد.

او به اعضای کمیته توضیح داد که چرا دو توافق، دست آژانس را در تایید پای بندی ایران به تعهداتش تقویت خواهد کرد.

آمانو گفت برنامه جامع اقدام مشترک آژانس را قادر خواهد ساخت پروتکل الحاقی در مورد ایران را اجرا کند، که دسترسی به اطلاعات و مراکز اتمی ایران را افزایش می دهد.

آمانو اعلام کرده است توافق همچنین ایجاب خواهد کرد ایران اقدامات دیگری برای شفاف سازی به عمل آورد، در نتیجه «ما از ماهیت فعالیت های اتمی ایران بیشتر آگاه خواهیم شد.»

بنا به بیانیه مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی، نقشه راه به روشن ساختن مسائل معوقه مرتبط با ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران کمک خواهد کرد.

آمانو گفت «با این دو توافق، ما فرصت خواهیم داشت مسائل گذشته را حل کنیم و اقدامات برای تائید راستکاری ایران را گسترش دهیم.»

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت «ما با وظیفه ای مهم روبرو هستیم. اما یقین دارم که از تخصص و تجریه لازم برای انجام آن برخوردار هستیم.»

جلسه آمانو با سناتورها پشت درهای بسته صورت گرفت. توافق ایران با آژانس که به آن اشاره شده، توافقی محرمانه بوده است.

XS
SM
MD
LG