لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۹

ابراز نارضایتی قانون گذاران آمریکایی از توضیحات محرمانه آمانو


یوکیا آمانو
یوکیا آمانو

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا می گوید قانونگذاران جلسه توضیحات یوکیا آمانو مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی را با «خاطرجمعی کمتر» در مورد معامله اتمی با ایران ترک کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، باب کورکر پس از جلسه که پشت درهای بسته در روز چهارشنبه برگزار شد و بیش از یک ساعت طول کشید، به خبرنگاران گفت «اکثریت اعضا با سئوالاتی بیشتر از آنچه قبل از آن داشتند از جلسه خارج شدند.»

هدف آمانو از حضور در کنگره این بود که نگرانی های فزاینده قانون گذاران را در مورد توافق اتمی ایران کاهش دهد.

قانونگذاران آمریکایی قرار است در ماه سپتامبر به تصویب یا رد توافق بین ایران و شش قدرت جهانی رای بدهند.

آمانو بویژه قرار بود به دو توافق جانبی محرمانه که آژانس با ایران امضا کرده است، بپردازند.

واشنگتن معامله های جنبی را «توافق های تکنیکی» توصیف کرده است. گمان می رود این توافقنامه های محرمانه در مورد آنچه ابعاد نظامی گذشته برنامه اتمی ایران خوانده می شود، باشد.

هدف توافق های محرمانه آژانس با ایران تا حدودی برطرف ساختن بدگمانی هایی است که در مورد تاسیسات نظامی ایران در پارچین وجود دارد.

قانون گذاران آمریکایی نگرانی هایی در مورد توانایی نظامی ایران، و همچنین نوع دسترسی آژانس به سایت نظامی پارچین، ابراز داشتند.

کورکر در مورد آمانو گفت «او حتی تایید نکرد که ما دسترسی فیزیکی به داخل پارچین خواهیم داشت.» آمانو به خبرنگاران گفت ناراحتی قانون گذاران را درک می کند، اما توضیح داد از نظر قانونی متعهد است از محرمانه بودن برخی اسناد حفاظت کند.

او تاکید کرد در صورتی که کنگره «برنامه جامع اقدام مشترک» (توافق نهایی اتمی) را تصویب کند و به اجرا درآید، «اندازه فعالیت های اتمی ایران کاهش خواهد یافت، و ما رژیم راستی آزمایی تقریبا نیرومندی در ایران خواهیم داشت.»

خبرگزاری فرانسه می گوید سناتور بن کاردین، عضو مهم دمکرات کمیته سنا، به خبرنگاران گفت برای اعضای کنگره مهم است که دستکم بتوانند بخش های اصلی توافقنامه های آژانس و ایران را ببینند.

XS
SM
MD
LG