لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

کاخ سفید گزارش عملیات پاکسازی در پارچین را نگران‌کننده ندانست


عکس آرشیوی از جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید آمریکا
عکس آرشیوی از جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید آمریکا

سخنگوی کاخ سفید آمریکا روز پنجشنبه گزارش اخیر یک مؤسسه پژوهشی درباره از سرگیری احتمالی عملیات پاکسازی ایران در سایت نظامی پارچین را کم‌اهمیت دانست و گفت از تلاش ایرانی‌ها برای مخفی کردن چیزی که تا پیش از این نتوانستند آن را پنهان نگاه دارند، نگران نیستیم.

مؤسسه آمریکایی علوم و امنیت بین‌المللی در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر شد، ادعا کرده است که تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده از سایت پارچین پس از توافق اتمی ۲۳ تیر ماه، نشان دهنده از سرگیری فعالیت‌های پاکسازی در این تاسیسات نظامی پیش از بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

ایران متهم است در تاسیسات نظامی پارچین، واقع در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق تهران، بطور پنهانی دست به اقداماتی از جمله آزمایش انفجارهای قدرتمند زده است. این آزمایش‌ها معمولا برای ساخت چاشنی بمب هسته‌ای انجام می‌شود و یکی از موارد عمده باقی مانده بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

جاش ارنست در نشست خبری امروز خود در پاسخ به پرسشی در همین زمینه، با بیان این که نمی‌تواند در موارد اطلاعاتی از این دست اظهار نظر خاصی بکند، گفت «از این که (ایرانی‌ها) طی چند هفته‌ آینده موفق شوند چیزی را پنهان کنند که نتوانستند در طول یک دهه گذشته آن را پنهان نگاه دارند، نگران نیستیم.»

تهران ادعای انجام تحقیقات هسته‌ای با ابعاد نظامی را رد می‌کند و نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد نیز پیشتر در روز پنجشنبه گزارش اخیر اندیشکده آمریکایی را «مضحک و تکرار همان سناریوهای تکراری و پوسیده‌ای» دانست که در گذشته بارها تکرار شده است.

ایالات متحده و همپیمانان آن می‌گویند ایران در پوشش یک برنامه صلح‌آمیز هسته ای درصدد دست یافتن به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است. اتهامی که ایران آن را رد کرده و پس از بیش از یک دهه گفتگو با قدرت‌های جهانی، در نهایت دو طرف روز ۲۳ تیر ماه برای حل پرونده هسته‌ای ایران به توافقی جامع دست یافتند.

بر اساس توافق به دست آمده محدودیت‌های گسترده‌ای بر روی برنامه هسته‌ای ایران اعمال خواهد شد و در ازای آن بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران لغو خواهند شد. آژانس بین المللی انرژی اتمی نقشی عمده‌ای در اجرای توافق و راستی‌آزمایی تعهدات ایران در این زمینه بر عهده خواهد داشت.

یوکیا آمانو رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از اعلام توافق نهایی بین ایران و گروه ۱+۵، در گفتگو با خبرنگاران در وین از توافق آژانس با ایران برای حل و فصل ابهامات باقی مانده در مورد ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران و تهیه «نقشه راهی» در این راستا خبر داد.

XS
SM
MD
LG