لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۵

اوکراین ۳۶ پهپاد «شاهد» ساخت ایران را در حملات شبانه روسیه سرنگون کرد


انفجار پهپاد «شاهد» ساخت ایران در حملات شبانه روسیه به اوکراین که توسط نیروهای پافند هوایی اوکراین هدف قرار گرفت. کی‌یف، اوکراین - ۴ خرداد ۱۴۰۲
انفجار پهپاد «شاهد» ساخت ایران در حملات شبانه روسیه به اوکراین که توسط نیروهای پافند هوایی اوکراین هدف قرار گرفت. کی‌یف، اوکراین - ۴ خرداد ۱۴۰۲

اوکراین روز پنجشنبه اعلام کرد تمام ۳۶ پهپاد ساخت ایران که در حملات شبانه روسیه پرتاب شده بودند را سرنگون کرد، و گفت که این پهپاد‌ها به احتمال زیاد زیرساخت‌های حیاتی و تاسیسات نظامی را نشانه رفته بودند.

به گزارش رویترز، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، گفت که «شب ناآرامی» بوده است، ولی از عملیات گروه پدافند هوایی قدردانی کرد.

زلنسکی در تلگرام نوشت: «دشمن در ادامه ایجاد رعب و وحشت در اوکراین، از ۳۶ پهپاد «شاهد» استفاده کرد. هیچ یک از آنها به هدف خود نرسیدند. با تشکر از نیروهای پدافند هوایی ما برای پیروزی ۱۰۰ درصد.»

نیروی هوایی اوکراین در تلگرام اعلام کرد: «دشمن احتمالاً قصد حمله به زیرساخت‌های حیاتی و تأسیسات نظامی در مناطق غربی ایالت را داشته است.»

بنا بر این پست تلگرام، در این حملات از پهپادهای «شاهد ۱۳۶» و «شاهد ۱۳۱» ساخت ایران استفاده شده بود.

یک نمونه از پهپاد شاهد ساخت ایران (آرشیو)
یک نمونه از پهپاد شاهد ساخت ایران (آرشیو)

این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی روز چهارشنبه از مقامات جمهوری اسلامی خواسته بود که در مورد عرضه پهپادهای مرگبار به روسیه تجدیدنظر کنند و جلوی لغزش خود به «سمت تاریک تاریخ» را بگیرند.

زلنسکی در سخنرانی ویدئویی شبانه خود از مقامات جمهوری اسلامی پرسید: «سوال ساده این است: علاقه شما به شریک جرم تروریسم روسیه شدن چه دلیلی دارد؟»

او در ادامه گفت: «این کشتار شریرانه ... به دست روس‌ها، اما با سلاح‌های شما، سلاح‌های شما ... چه سودی برای ایران دارد؟» او با اشاره به پهپادهای «شاهد» ساخت جمهوری اسلامی ایران گفت: «شاهدهای شما، که هر شب اوکراین را به وحشت می‌اندازند، تنها به این معنا است که مردم ایران بیشتر و بیشتر به سمت تاریک تاریخ رانده می‌شوند.»

پهپادهای شاهد ساخت ایران که به مسکو عرضه می‌شوند، نقش مهمی در حملات روسیه به شهرها و زیرساخت‌های اوکراین داشته‌اند. هرچند به گفته زلنسکی، پدافند هوایی آن کشور اکنون در سرنگون کردن آنها مهارت پیدا کرده‌اند و حدود ۹۰۰ پهپاد از ۱۱۶۰ پهپاد پرتاب شده به اوکراین منهدم شده‌اند.

روسیه از زمان حمله خود به کشور همسایه‌اش اوکراین در اسفند ۱۴۰۰ همکاری نظامی خود با با ایران را افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG