لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

دلسردی کاخ سفید از گفت و گوهای خاورمیانه، در آستانه دیدار نتانیاهو با اوباما


در آستانه دیدار رئیس جمهوری آمریکا با نخست وزیر اسرائیل، کاخ سفید ناامیدی اسرائیل از دستیابی صلح با فلسطینیان را دلسرد کننده دانست.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل قرار است پس از یک دوره روابط نسبتا سرد به دلیل مخالفت آقای نتانیاهو با مذاکرات اتمی با ایران، روز دوشنبه نهم اکتبر در کاخ سفید ملاقات کنند. چگونگی اجرای توافق هسته‌ای با ایران ، مسائل امنیتی منطقه و روابط تنش آلود اسرائیل با فلسطینی ها در دستور مذاکرات است .

کاخ سفید می گوید آمریکا می‌تواند نقش مهمی در گفتگوهای اسرائیل و فلسطینی ها با هدف اعتماد سازی بین طرفین ایفا کند. اما، به گفته جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، اتخاذ تصمیم‌های دشوار ، در نهایت باید توسط رهبران اسرائیل و فلسطینی ها اتخاذ شود.

جاش ارنست این عقیده آقای نتانیاهو را که گفته است شرایط برای تشکیل دولت فلسطینی‌ها آماده نیست، دلسرد کننده خواند.

سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت که راه حل موسوم به دو کشوری، چاره‌‌ای است که مدت‌هاست هر دو دولت دمکرات و جمهوریخواه در آمریکا از آن حمایت کرده‌اند، اما بر پایه اظهارات آقای نتانیاهو، به نظر نمی‌رسد که احتمال شکل بخشیدن به آن در ۱۵ ماه باقیمانده از دوره ریاست جمهوری آقای اوباما وجود داشته باشد.

در همین حال، جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که واشنگتن شرایط موجود در اسرائیل را پایدار نمی‌بیند و خشونت‌های جاری، شکل بخشیدن به سیاست دو کشوری را به مخاطره می‌اندازد. از این رو به گفته کربی، آمریکا مذاکره بین طرفین را با هدف تعامل در مسیر تحقق بخشیدن به این سیاست تشویق می‌کند.

آقای اوباما و نتانیاهو همچنین امید دارند معامله تسلیحاتی ۳۰ میلیارد دلاری بتواند روابط بین دوکشور را تقویت کند. این معامله تسلیحاتی در روز دوشنبه نهایی نخواهد شد و تنها زمانی به مرحله اجرا می رسد که توافق تسلیحاتی جاری بین دو کشور در سال ۲۰۱۷ منقضی شود.

برپایه چنین معامله‌ای اسرائیل می‌تواند ۳۳ جت جنگنده اف ۳۵ و تجهیزات نظامی پیشرفته‌ای را که پیشتر سفارش داده است تحویل بگیرد. آقای نتانیاهو می‌خواهد، آمریکا متعهد شود که اسرائیل همچنان بر همسایگانش برتری نظامی خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG