لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۳

احتمال تمدید مذاکرات صلح خاورمیانه بیشتر شد


مقامات نزدیک به گفت و گوهای صلح خاورمیانه می گویند توافق با تمدید مذاکرات تا سال ۲۰۱۵ در مقابل آزادی یک امریکایی محکوم به جاسوسی برای اسرائیل نزدیک است.

توافق همچنین شامل آزادی صدها زندانی فلسطینی، توقف ساختن و ساز، و محدود ساختن محله های یهودی نشین در کرانه غربی رود اردن خواهد بود.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه در جریان دومین دور مذاکرات در مدت چند روز، جزئیات برنامه را مشخص ساختند.

کری، که همچنین با مذاکره کنندگان فلسطینی ملاقات کرد، روز چهارشنبه برای گفت و گوهای بیشتر به اسرائیل و رام الله بازخواهد گشت.

بر اساس توافق پیشنهادی، جاناتان پولارد، تحلیلگر اطلاعاتی نیروی دریایی آمریکا، پیش از تعطیلات یهودی عید پسح، که در نیمه آوریل آغاز می شود، آزاد خواهد شد. او که هزاران سند محرمامه را در اختیار مقامات اسرائیلی قرار داد، در سال ۱۹۸۵ پس از آن که نتوانست به سفارت اسرائیل در واشنگتن پناهنده شود دستگیر شد.

پولارد خود را در درز اسناد محرمانه گناهکار دانست و به زندان ابد محکوم شد. باراک اوباما و پیشنیان او، علیرغم درخواست های رهبران اسرائیل، قبلا از آزاد ساختن وی خودداری کرده اند.

در برابر آزادی پولارد، اسرائیل چهارمین گروه زندانیان فلسطینی را آزاد خواهد کرد، از جمله ۱۴ عرب اسرائیلی، که آزادی آنها در اسرائیل عمیقاً بحث انگیز است، و نیز ۴۰۰ فلسطینی دیگر که به کشتن اسرائیلیان متهم نشده اند.

اسرائیل همچنین با «اتخاذ سیاست خویشتنداری» در ساختن محله های جدید در کرانه غربی موافقت خواهد کرد. منابع می گویند توقف محدود اورشلیم شرقی، ساختمان های خصوصی یا بنای نهادهای عمومی را شامل نخواهد شد.

رهبران فلسطینی می گویند این پیشنهاد، درخواست آنها را برای توقف کامل ساخت و ساز شهرک ها و آزادی یک هزار زندانی انتخابی تامین نمی کند.
XS
SM
MD
LG