لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۳

روز زمین، روز خشم اعراب اسرائیل


تظاهرات اعراب اسرائیل در روز زمین - روستای عربه در شمال اسرائیل، دهم فروردین ۱۳۹۳
تظاهرات اعراب اسرائیل در روز زمین - روستای عربه در شمال اسرائیل، دهم فروردین ۱۳۹۳

اعراب اسرائیل در روز زمین با اعتصاب سراسری اعتراض خود را به آنچه که تبعیض دولت یهودی اسرائیل علیه اقلیت عرب می دانند، نشان می دهند.

اعراب شهروند اسرائیل در «روز زمین» علیه اشغال سرزمین های عرب توسط دولت اسرائیل تظاهرات اعتراض آمیزی برپا کردند.

هر سال در دهم فروردین (سی ام مارس) برای بزرگداشت تظاهرات سال ۱۹۷۶ در اعتراض به اشغال منطقه الجلیل و کشته شدن شش تظاهرکننده به دست نیروهای اسرائیلی، تظاهراتی به نام «روز زمین» برپا می شود.

اعراب نزدیک به ۲۰% جمعیت اسرائیل را تشکیل می دهند، و این روز فرصتی است برای اعتراض به تبعیضی است که دولت یهودی اسرائیل علیه اعراب روامی دارد.

دولت اسرائیل از به رسمیت شناختن دهکده های قبایل بدوی (صحرانشین) عرب – که بدون مجوز ساخته شده اند – و ارائه خدمات به ساکنان آنها سر باز زده و احساس شهروند درجه دو بودن را در آنها دامن می زند.

دولت اسرائیل می گوید برای رفع تبعیض و بهتر کردن زندگی اعراب شهروند آن کشور گام های زیادی برداشته است. مقامات اسرائیل می گویند اعراب از مزایای بهداشتی برابر با یهودیان برخوردارند و در پارلمان آن کشور نماینده دارند.

آنها همچنین با اشاره به انقلاب های «بهار عرب» می گویند وضع زندگی اعراب ساکن اسرائیل به مراتب از کشورهایی همچون سوریه، مصر و عراق بهتر است.
XS
SM
MD
LG