لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

پیشنهاد آمریکا به اسرائیل برای آزادی جاسوس اسرائیلی


واشنگتن برای پیشبرد مذاکرات صلح خاورمیانه، به اسرائیل پیشنهاد می کند که جاسوس اسرائیلی زندانی در آمریکا را آزاد کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه به منظور جلوگیری از شکست مذاکرات صلح خاورمیانه وارد اسرائیل شد.

برخی منابع آگاه گفته اند آمریکا به منظور تقویت مذاکرات صلح خاورمیانه، برای آزاد کردن یک جاسوس اسرائیلی از زندان با اسرائیل مذاکره می کند تا تلاش کند مذاکرات صلح بعد از ماه آوریل نیز ادامه یابد.

جان کری صبح روز سه شنبه بار دیگر با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیدار و گفتگو می کند. این دومین سفر جان کری به منطقه در ظرف کمتر از یک هفته است. کری هفته گذشته به اردن رفت و با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی مذاکره کرد.

مذاکرات صلح در روزهای اخیر - بعد از آن که اسرائیل از انجام تعهدش در آزادی آخرین گروه از زندانیان فلسطینی سر باز زد - بحث انگیز شده است.

آزادی این زندانیان بخشی از توافقی بود که دو طرف را در ماه ژوئیه گذشته برای مدت ۹ ماه به سر میز مذاکره بازگرداند. مدت ۹ ماه تعیین شده ماه آینده به پایان می رسد.

اسرائیل می گوید قبل از آزادی زندانیان خواهان تعهد فلسطینیان به ادامه مذاکرات است، در حالی که فلسطینیان می گویند اگر زندانیان طبق تعهد اسرائیل آزاد نشوند، مذاکرات را ترک خواهند کرد.

منابع آگاه می گویند دولت باراک اوباما به اسرائیل پیشنهاد داده است اواخر این ماه جاناتان پولارد، جاسوس اسرائیلی زندانی در آمریکا را آزاد کند و در عوض، اسرائیل ساخت شهرک های یهودی نشین در مناطق مورد مناقشه با فلسطینی ها را متوقف کند و همچنین زندانیان دیگر فلسطینی را آزاد کند.

جاناتان پولارد، تحلیلگر سابق غیرنظامی اطلاعاتی نیروی دریایی آمریکا بود که در سال ۱۹۸۵ دستگیر شد و اعتراف کرد که اسناد طبقه بندی شده را به اسرائیل داده است. از جمله این اسناد، اطلاعات مربوط به تسلیحات اتحاد جماهیر شوروی بود. وی به حبس ابد محکوم شده است.

روسای جمهوری آمریکا تاکنون با درخواست های اسرائیل برای آزادی پولارد که در سال ۱۹۹۵ اسرائیل به او تابعیت این کشور را داد، مخالفت کرده اند.

اما او ممکن است نوامبر آینده، پس از ۳۰ سال حبس، از زندان آزاد شود و اکنون به نظر می رسد آمریکا از او برای پیشبرد مذاکرات صلح خاورمیانه، به عنوان عاملی برای چانه زنی در مواجهه با اسرائیل استفاده می کند.

جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا هفته گذشته گزارش ها درباره آزادی پولارد را رد کرد. اما او روز دوشنبه تنها گفت که پولارد به جرم جاسوسی محکومیت خود را در زندان سپری می کند.

طرف های مذاکرات صلح به طور علنی درباره جزئیات گفتگوهایشان چیزی نمی گویند، اما به نظر می رسد پیشرفت اندکی در مسائل اساسی مورد مذاکره - از جمله آینده اورشلیم ، سرنوشت پناهندگان فلسطینی، مرزهای آینده و امنیت منطقه - حاصل شده باشد.
XS
SM
MD
LG