لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۳

وزارت خارجه آمریکا خبر درخواست کری برای سفر به اسرائیل را تکذیب کرد


عکس آرشیوی از جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در حال پیاده شدن از هواپیما در فرودگاه وین پایتخت اتریش - ۲۴ اسفند ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در حال پیاده شدن از هواپیما در فرودگاه وین پایتخت اتریش - ۲۴ اسفند ۱۳۹۳

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه خبر برخی رسانه‌های اسرائیلی مبنی بر درخواست جان کری وزیر خارجه آمریکا برای سفر به اسرائیل را تکذیب کرد، و گفت او تنها پس از تشکیل کابینه جدید اسرائیل به آن کشور سفر خواهد کرد.

به گزارش روزنامه جروزالم پست، ماری هارف در پاسخی کتبی به پرسش این روزنامه در همین زمینه، این خبر را «اساسا اشتباه» خواند و گفت «همواره گفته‌ایم آقای وزیر کری تنها وقتی به اسرائیل سفر خواهد کرد که کابینه جدید تشکیل شود؛ و او این موضوع را بارها به مقامات اسرائیلی منتقل کرده است.»

برخی رسانه‌های اسرائیلی، روز گذشته از ابراز امیدواری وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل برای سفر به آن کشور در هفته‌های پیش رو خبر دادند و گفتند آقای کری در این گفتگو همچنین اشاره کرد که می‌خواست حتی زودتر از آن به اسرائیل بیاید.

این درحالی است که روزنامه تایمز اسرائیل، روز یکشنبه در گزارشی در همین زمینه به نقل از آقای کری نوشت «مشتاق هستم که به آنجا سفر کنم ... شاید به همین زودی‌ها و در هفته‌های آینده که آنها دولت جدید را تشکیل دادند، این سفر صورت بگیرد.»

به گزارش این روزنامه، دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در واکنش اعلام کرد که با توجه به این که دولت جدید ائتلافی اسرائیل هنوز تشکیل نشده، در نتیجه سفر وزیر خارجه ایالات متحده به اسرائیل لزومی ندارد.

روابط باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و بنیامن نتانیاهو – که حزب او در انتخابات هفدهم مارس (۲۶ اسفند ۱۳۹۳) پیروز شد و او بار دیگر به مقام نخست وزیری رسید – در ماه‌های اخیر به دلیل اختلاف نظر بر سر برخی مسائل، از جمله گفتگوهای صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها و نیز برنامه هسته‌ای ایران، رو به تیرگی گذاشته است.

این روابط پس از سفر آقای نتانیاهو به آمریکا بدون هماهنگی با کاخ سفید و ایراد سخنرانی در کنگره علیه گفتگوهای هسته‌ای جاری با ایران سردتر شد. کاخ سفید پیش از آن، به این دلیل که نتانیاهو در دوران مبارزات انتخاباتی به واشنگتن سفر خواهد کرد، اعلام کرد که آقای اوباما در طول این سفر با وی دیدار نخواهد کرد.

در آخرین مورد، روزنامه نیویورک تایمز اوایل اردیبهشت ماه در گزارشی نوشت، آقای اوباما در دیدار با رهبران جامعه یهودیان آمریکا گفته است تا پایان ماه ژوئن (نهم تیر ماه) و مهلت تعیین شده برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای با ایران، با آقای نتانیاهو ملاقات حضوری نخواهد داشت.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان روز سیزدهم فروردین ماه سال جاری به یک تفاهم سیاسی درباره اجزای اساسی توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند و تا پایان نهم تیر ماه فرصت دارند جزئیات آن را ثبت و به امضا برسانند.

نخست وزیر اسرائیل با گفتگوهای جاری اتمی مخالف است و می‌گوید جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک «توافق خوب» بر سر فعالیت‌های اتمی آن کشور «غیرقابل اعتماد» است. ایران موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و اسرائیل برنامه هسته‌ای ایران را تهدیدی علیه خودش می‌داند.

کاخ سفید بارها به همپیمانان منطقه‌ای خود، از جمله اسرائیل و عربستان سعودی که از توافق اتمی غرب با ایران و همچنین نزدیکی تهران و واشنگتن نگران هستند، اطمینان داده است که هیچ توافقی را که صلح‌آمیز بودن ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را تضمین نکند، امضا نخواهد کرد.

در حالی که گفتگوهای ایران و گروه ۱+۵ برای نگارش متن توافق جامع همچنان در نیویورک جریان است، وزیر خارجه آمریکا قرار است برای گفتگو با مقامات ارشد عربستان سعودی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری به ریاض سفر کند.

وی پس از آن عازم پاریس خواهد شد تا با حضور در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، با دیگر همپیمانان عرب واشنگتن در همین زمینه و دیگر مسائل مهم منطقه‌ای گفتگو کند.

XS
SM
MD
LG