لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

نتانیاهو در دیدار با جان بینر بر «توافق خوب» با ایران تاکید کرد


جان بینر و بنیامین نتانیاهو در کنفرانس خبری در دفتر نخست وزیری اسرائیل، اورشلیم. ۱ آوریل ۲۰۱۵
جان بینر و بنیامین نتانیاهو در کنفرانس خبری در دفتر نخست وزیری اسرائیل، اورشلیم. ۱ آوریل ۲۰۱۵

همزمان با ادامه مذاکرات اتمی آمریکا و کشورهای گروه ۵+۱ با ایران در سوئیس، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، در راس هیاتی مرکب از اعضای ارشد کنگره به خاورمیانه سفر کرد.

جان بینر روز چهارشنبه در اورشلیم با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، که از منتقدان سرسخت سیاست باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در قبال ایران است، دیدار و گفتگو کرد.

این دیدار با مذاکرات فشرده دیپلمات‌های شش قدرت جهانی، از جمله ایالات متحده، با ایران در شهر لوزان سوئیس به‌منظور رسیدن به چارچوب یک توافق اتمی، همزمان شده است، که به‌نظر می رسد محور اصلی دیدار بینر و نتانیاهو باشد.

در این ملاقات، که در دفتر نخست وزیری اسرائیل انجام گرفت، بنیامین نتانیاهو بر ضرورت آنچه به گفته او ارزش های دموکراسی و آزادی مورد قبول دو کشور آمریکا و اسرائیل است، تاکید کرد.

او، بدون آن که از کشوری نام بیاورد، گفت «خاورمیانه اکنون توسط افراط‌گرایان به بیماری غرب-ستیزی، دموکراسی-ستیزی، و آمریکا-ستیزی آلوده است. تروریست‌ها وحشیانه در برابر دوربین ویدیوها سر اسیران خود را از تن جدا می‌کنند. دیکتاتورها در حالی که سرگرم ساختن موشک های بین قاره ای برای هدف گرفتن آمریکا هستند، مردم خود را وادار به سردادن شعارهای مرگ بر آمریکا می‌کنند.»

با این حال، نتانیاهو ساعتی پیش از دیدار با هیات کنگره آمریکا، در گفت‌وگو با روزنامه نگاران به موضوع مذاکرات اتمی با ایران پرداخت و گفت، دادن هرگونه امتیازی به ایران در لوزان به توافق بدی منجر خواهد شد که اسرائیل، خاورمیانه و صلح جهان را به خطر می‌اندازد. وی گفت اکنون زمان آن رسیده که جامعه بین المللی بر یک توافق خوب پافشاری کند.

نخست وزیر اسرائیل با بیان این که توافق بهتر ، توافقی است که برداشتن تحریم های مربوط به برنامه اتمی ایران را به تغییر رفتار ایران موکول کند، افزود «ایران باید از تجاوزگری در منطقه دست بردارد، به تروریسم در جهان پایان دهد و تهدیداسرائیل به نابودی را متوقف سازد. این موارد جای بحث و مذاکره ندارد و توافقی که قدرت های جهانی باید بر آن اصرار ورزند باید چنین باشد».

به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا از کنگره آمریکا، دفتر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا جزئیات چندانی در مورد این سفر منتشر نکرده است. به گفته این دفتر، سفر این گروه از نمایندگان جمهوری‌خواه به اسرائیل، ماه‌ها پیش از برخوردهای کلامی غیردوستانه اخیر میان باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو اعلام شده بود.

در این سفر جان کلاین نماینده مینه سوتا، دوین نانز رییس کمیسیون اطلاعات مجلس نمایندگان، خانم راس لتینن مخالف سرسخت تعامل با ایران، و تام کول نماینده اوکلاهما، جان بینر را همراهی می‌کنند.

جان بینر تنها عضو ارشد کنگره آمریکا نیست که در هفته جاری با نتانیاهو دیدار کرده است. میچ مک کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا نیز روز یکشنبه با او ملاقات داشت.

دیدار از اسرائیل بخشی از سفر این گروه به خاورمیانه است که بر موضوع‌های منطقه ای، به‌ویژه گسترش گروه داعش در منطقه، تمرکز دارد. آنها پیش از سفر به اسرائیل، روز یکشنبه به اردن و روز دوشنبه به عراق سفر کرده بودند.

بنابر اعلام دفتر جان بینر، وی در عراق با حیدر العبادی نخست وزیر و دیگر مقام‌های عراقی ملاقات کرد و درباره تلاش‌های مربوط به پیکار با گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) و نیز مقابله با نفوذ فزاینده ایران، با آنها گفت‌وگو کرد.

XS
SM
MD
LG