لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

کری: امکان حل دیپلماتیک مساله اتمی ایرانجان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید مساله اتمی ایران می تواند از راه های دیپلماتیک حل شود، در حالی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل می خواهد برنامه بحث انگیز ایران متوقف شود.

آنها این نقطه نظرهای خود را روز چهارشنبه در رم عنوان کردند، در گفت و گوهایی که انتظار می رفت بر مذاکرات صلح اسرائیل – فلسطینیان و بحران سوریه متمرکز باشد.

کری گفت مهم است ایران برای جهان روشن سازد برنامه اتمی اش صلحجویانه است و افزود جامعه بین المللی می خواهد به ایران اجازه داده نشود تسلیحات اتمی تولید کند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت «ما در حالی که از تغییر لحن در تهران و گشایش دیپلماتیک استقبال می کنیم، روشن ساخته ایم حرف جای عمل را نمی گیرد.»

جای کری گفت آنچه نیاز است اقداماتی است که روشن کند برنامه های ایران صلحجویانه است و «پرزیدنت اوباما روشن ساخته است یک مسیردیپلماتیک را، با چشمان باز دنبال خواهد کرد.»

نتانیاهو گفت ایران باید به غنی سازی اورانیوم پایان دهد، مواد اتمی را از بین ببرد، و تاسیسات زیرزمینی را که گفته می شود برای ساختن بمب های اتمی به کار می رود تعطیل کند.

هفته پیش ، مذاکرات در ژنو بین ایران و پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، با ارزیابی های امید بخشی ازسوی هر دو طرف تمام شد. قرار است مذاکرات بیشتری در هفتم نوامبرصورت گیرد.
XS
SM
MD
LG