لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۶

هشدار دوباره اسرائیل نسبت به کاهش تحریم های ایران


وزیر امور راهبردی اسرائیل که به اتاوا سفر کرده، گفته کانادا با اعمال نفوذ بر کشورهای جهان باید برای توقف برنامه اتمی تهران فشار بیشتری اعمال کند

یک وزیر بلندپایه کابینه اسرائیل از کانادا خواسته است تا برای توقف برنامه اتمی ایران کماکان به اعمال فشار بر مقامات جمهوری اسلامی ادامه دهند.

استاینیتز، وزیر امور راهبردی اسرائیل پس از گفتگو با مقامات بریتانیا و برخی دیگر کشورها در مورد مذاکرات اتمی با ایران به کانادا سفر کرده است تا با استفان هارپر، نخست وزیر و جان برد، وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا دیدار و گفتگو کند.

بنا به گزارش رسانه ها، این مقام ارشد اسرائیلی پس از کانادا به واشنگتن سفر خواهد کرد.

آقای استاینیتز وزیر دارایی پیشین و مسئول «امور اطلاعاتی امنیتی و امور بین المللی و راهبردی» اسرائیل است. در شرایطی که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خود وظایف وزیر امور خارجه را نیز ایفا می کند، استاینیتز مسئولیت امور عمده و پرونده های مهم بین المللی را به عهده دارد.

در شرایطی که طی روزهای اخیر مقامات دولت جمهوری اسلامی اسرائیل را به کارشکنی در گفتگوهای اتمی ایران با نمایندگان کشورهای غربی متهم کرده اند اتخاذ موضعی سختگیرانه و انعطاف ناپذیر علیه برنامه اتمی ایران در صدر اولویت های دولت اسرائیل بوده است.

اسرائیل پیشرفت برنامه اتمی ایران را عاملی برای تهدید موجودیت خود قلمداد می کند و با رایزنی با کشورهای غربی به ویژه کانادا و آمریکا قصد دارد تا جامعه جهانی را از ارائه امتیاز به تهران پیش از اقدام عملی برای توقف برنامه اتمی این کشور منصرف کند.

آقای استاینتز در مصاحبه ای با روزنامه گلوب اند میل گفته است: «هر چه فشار (بر تهران) بیشتر باشد، شانس (موفقیت) دیپلماسی بیشتر خواهد بود. خردمندانه نیست که پیش از دستیابی به یک راهکار رضایت بخش برای این مشکل، فشار روی دوش تهران کاهش یابد.»

در شرایطی که نشانه های امیدواری و رویکرد مثبت نسبت به برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران، چه در داخل کشور و چه بین نمایندگان گروه های مذاکره کننده مشاهده شده است، اسرائیل طی هفته های گذشته بارها نسبت به خطر قریب الوقوع ساخت بمب اتمی توسط ایران و توخالی بودن وعده های تهران در مورد این فعالیت ها هشدار داده است.

آقای استاینیتز به گلوب اند میل گفته است: «هدف مقامات ایران نجات اقتصاد کشور و ادامه برنامه اتمی شان است. تلاش آن ها این است که هم اقتصاد را نجات دهند و هم برنامه اتمی را پیش ببرند و روی همین هدف مانور می دهند. باید جهان نسبت به این فریبکاری به ایران هشدار دهد. باید به تهران پیام داد که اگر تصمیم گرفتید که پروژه اتمی نظامی خود را پیش ببرید، نه تنها اقتصاد کشور را نابود می کنید و بلکه خودر را در معرض خطر حمله نظامی قرار می دهید، هیچ راه میانه و هیچ فضایی برای مانور وجود ندارد.»

کانادا یکی از حامیان سرسخت اسرائیل و نزدیکترین متحد این کشور در آمریکای شمالی محسوب می شود. استیون هارپر، نخست وزیر دولت محافظه کار کانادا، اسرائیل را کشوری دوست و برادر خوانده و تاکید کرده که اجازه نخواهد داد هیچ تهدیدی متوجه صلح و امنیت و موجودیت آن کشور شود.

وزیر امور راهبردی اسرائیل با سفر به کانادا قصد دارد از آقای هارپر بخواهد تا کانادا در گفتگوهای نمایندگان کشورهای ٥ + ١ با ایران اعمال نفوذ کند.

وی گفته است : «کانادا کشور بانفوذی است و می تواند همه جا از نفوذ خود استفاده کند، در اروپا، در چین، در آمریکا، در روسیه و در سایر نقاط جهان. این خیلی مسئله مهمی است و من می دانم که کانادا هم اکنون در حال رایزنی با کشورهای دیگر است.»

آقای استاینیتز تاکید کرده است جهان برای توقف جنبه نظامی فعالیت های اتمی ایران فقط با اعمال فشار می تواند به راهکاری دست یابد.

این مقام بلندپایه اسرائیل در گفتگو با «سی بی سی»، تلویزیون دولتی کانادا تاکید کرده است: «ما به شرطی کاربرد راهبرد دیپلماتیک را تایید می کنیم که بر پایه اعتماد استوار باشد و نه بر اساس ظن و گمان و تردید، گفتگوها باید بر بنیانی نهاده شوند که ساخت و تولید بمب را برای ایران غیرممکن کند و تهران حتی از ظرفیت تولید بمب در آینده برخوردار نباشد.

برخی تحلیلگران معتقدند شروط اسرائیل آنقدر سختگیرانه هستند که هیچگونه شانسی برای دستیابی به توافقی در مورد برنامه اتمی ایران باقی نمی گذارند.

عده ای از منتقدان سیاست های اسرائیل می گویند دولت نتانیاهو پیمان منع گسترش سلاح های کشتار جمعی را امضا نکرده است و با این وصف، نسبت به دستیابی به توافق احتمالی با ایران بر سر فعالیت های هسته ای اش این همه سختگیری می کند. اما وزیر امور راهبردی اسرائیل ادعا کرده است «اسرائیل یک کشور دموکراتیک، قابل اعتماد است. ایران موجودیت اسرائیل را تهدید کرده است، اما دولت ما برای هیچ کشوری خطری محسوب نمی شود».

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نسبت به کاهش تحریم های اقتصادی ایران به ایالات متحده و کشورهای مذاکره کننده با ایران هشدار داده است.
.
XS
SM
MD
LG