لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

واکنش قانونگذاران تندرو به وزیر امور خارجه ایران


ظزیف: هدف تندروها
ظزیف: هدف تندروها
یک روزنامه معتبر بریتانیایی گزارش می دهد تندروهای مذهبی در ایران، که احساس می کنند در بازگشایی مذاکرات اتمی با غرب به حاشیه رانده شده اند و خشمگین هستند، یک مبارزه شایعه پراکنی علیه دولت را آغاز کرده اند.

بنا به گزارش تایمز، هدف خشم آنها محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه است که سرپرستی هیات ایران در مذاکرات در ژنو را بر عهده دارد.

قانونگذاران تندرو او را روز سه شنبه به مجلس احضار کردند تا ظاهراً درباره آنچه در مذاکرات گذشته بحث کنند. با این حال، آنها پرسش هایی درباره نظریات ظریف در زمینه های مختلف از غنی سازی اورانیوم تا هالوکاست را مطرح کردند.

ظریف به دلیل درد پشت در مذاکرات حضور نیافت، اما در گزارش تایمز گفته می شود، ابراز خوش بینی او پس از ارائه پیشنهادهای ایران برای حل بحران اتمی، تندروها را متقاعد ساخته که تیم روحانی کوتاه آمده است. و اصرار ظریف بر محرمانه باقی ماندن پیشنهاد ها فقط بر بدگمانی های قانونگذاران افزوده است.

تایمز بانقل سخنان حسن شریعتمداری سردبیر روزنامه کیهان که «هیجان بی سابقه غرب نشان می دهد ما در برابر تمام امتیازاتی که داده ایم هیچ امتیازی نگرفته ایم»، می نویسد قانونگذارانی که سعی دارند بین دولت و آیت الله خامنه ای شکاف بیاندازند، از ظریف خواسته اند درباره حرفهایش در جریان سفر به نیویورک برای حضور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد توضیح دهد.

ظریف در آنجا به هالوکاست به عنوان یک «جنایت شنیع» و «نسل کشی» اشاره کرد. او کشتار یهودیان توسط نازی ها را با قتل فلسطینیان توسط اسرائیل مقایسه کرد، اما در مجلس شورای اسلامی این نکته نادیده گرفته شد.
XS
SM
MD
LG