لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۰

تحلیل و بازنگری جزئیات مذاکرات اتمی ایران در ژنو


دور جدید مذاکرات اتمی ایران در ژنو از شرایط مساعد و هموار شدن راه برای کسب توافق حکایت می کند، گرچه ضامن کسب توافق نیست

یادداشت زیر برگردان مقاله باربارا اسلیون، پژوهشگر ارشد «شورای آتلانتیک» است:

مذاکرات هفته جاری با مقامات ایران، از محل برگزاری گفتگوها تا جزئیاتی که با پاور پوینت ارائه شد، جدیت جدیدی را نشان می دهند که به خوبی از هموار شدن راه برای دستیابی به توافقی در آینده حکایت می کند، گرچه کسب چنین توافقی را تضمین نمی کند.

مقامات ایران، از محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه تحصیل آمریکا گرفته تابقیه هیات همراه در گفتگوها به انگلیسی صحبت کردند و وقتی صرف کار دشوار ترجمه نشد و مفاد پیشنهاد جدید برای دستیابی به راهکار «نهایی» در مورد برنامه مناقشه آمیز اتمی ایران ارائه شد.

طرفین کارشناسان فنی به همراه آورده بودند تا در مورد جزئیات طرح پیشنهادی گفتگو کنند و هر دو طرف توافق کردند تا روزهای ٧ و ٨ نوامبر بار دیگر در ژنو دیدار کنند و نه در بغداد و آلماتی و یا جای دیگری که از نظر لژستیک پیچیدگی داشته باشد. این در حالی است که مذاکره کننده های پیشین ایران درخواست برگزاری دیدار در این شهرها(چون آلماتی و بغداد) را مطرح می کردند.

نمایندگان ایران همچنین از شکایت ها و گلایه های معمول خوداز تحریم های غرب علیه این کشور دست برداشتند و دیگر از «استاندارد دوگانه» انتقاد نکردند، آنچه نمایندگان کشورهای غربی را به آن وادار می کرد که بیش از سایر کشورهای امضا کننده «پیمان منع سلاح های کشتار جمعی» مفاد آن را اجرا کند.

در پایان، جواد ظریف و کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیانیه مشترکی صادر کردند، کاری که در گفتگوهای پیشین انجام نشده بود.

خانم اشتون در کنفرانس مطبوعاتی کوتاهی که پس از انجام مذاکرات برگزار کرد، گفت گفتگوهای دو روزه «حاوی بیشترین جزئیاتی بود که تا به حال داشته ایم و طرفین طی آن، مواضع خود در مورد برخی از مسائل را تعیین کردند.»

ترکیب تیم ایالات متحده که در مذاکرات شرکت کرده بودند، جالب و متفاوت بود. آدام ژوبین، رئیس اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده یکی از شرکت کنندگان بود. این اداره بر مبادلات مالی بین المللی و تبادلات پولی ایالات متحده با جمهوری اسلامی نظارت می کند تا اطمینان حاصل کند این مبادلات براساس قوانین ایالات متحده انجام می شوند.

افتتاح یک حساب بانکی مستقیم بین ایران و ایالات متحده برای تبادلات بازرگانی کالاهای اساسی همچون غذا و دارو از جمله اقداماتی بود که آقای ژوبین می توانست برای نشان دادن حسن نیت کشورش اتخاذ کند.

در حالی که بر اساس قانون ایالات متحده چنین مبادلات بازرگانی از تحریم ها معاف هستند، داروهای ساخت ایالات متحده به ایران صادر نمی شوند چون شرکت های تولید و توزیع داروی ایالات متحده موفق نشده اند تا شیوه ای کارآمد برای دریافت پول خود از جمهوری اسلامی بیابند. مشکلات مشابهی در زمینه مبادلات مالی بشردوستانه کشورهای اروپایی با ایران نیز وجود داشته است.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا پس از پایان مذاکرات ژنو، روز چهارشنبه (١٦ اکتبر) با انتشار بیانیه ای از «رویکرد مثبت تر دولت ایران» استقبال کرد و گفت ظریف «اساسی برای مذاکرات ارائه کرد...و دیپلمات ها برای اولین بار گفتگوهای اساسی با ایران و توجه به نگرانی های جدی جامعه بین الملل در مورد برنامه اتمی ایران را آغاز کردند».

با این وصف، آقای هیگ در ادامه بیانیه خود تاکید کرده است که در شرایطی که مذاکرات ادامه دارند،«نباید فراموش کنیم که برنامه اتمی ایران هنوز در حال توسعه است. مسیر دشواری پیش رو قرار دارد، اما ما نباید این فرصت را هدر بدهیم.»
XS
SM
MD
LG