لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۵

دفاع وزیر دفاع آمریکا از حمله اسرائیل به مواضع ایران در خاک سوریه


وزیر دفاع آمریکا در ارتباط با بالا گرفتن تنش میان اسرائیل و ایران، بر حق مطلق اسرائیل به دفاع از خود در برابر تهدیدهای ایران تاکید کرد.

به گزار ش هاآرتص، روزنامه اسرائیلی، جیم ماتیس نخستین مقام بلندپایه دولت ترامپ است که با اشاره به درگیری اخیر در سوریه، به طور مستقیم ایران را مساله دار ترین بازیگر منطقه خاور میانه خوانده است.

جیم ماتیس که روز یکشنبه به اروپا سفر کرد، در گفتگو با خبرنگاران در هواپیما یادآور شد: «هرجائی در خاورمیانه که مشکلی وجود دارد ایران را پشت مساله می بینید. یمن باشد یا بیروت، سوریه باشد یا عراق. ایران همیشه پشت بحران است.»

اظهار نظر وزیر دفاع در ارتباط با گزارش نفوذ پهپاد ایرانی به فضای اسرائیل در بلندی های جولان در روز شنبه است که توسط هلیکوپتر نظامی اسرائیل سرنگون شد.

اسرائیل به تلافی این اقدام جمهوری اسلامی، چهار موضع نظامی ایران در سوریه و هشت موضع نظامی سوریه را بمباران کرد و بنا به گزارشها یک فروند اف-۱۶ نیروی هوائی اسرائیل هدف ضدهوائی های سوریه قرار گرفت و در خاک اسرائیل سقوط کرد.

این پردامنه ترین حمله اسرائیل به سوریه طی دهه گذشته است.مرکز فرماندهی و کنترل سوریه و نیز سکوهای استقرار موشک های ضدهوائی سوریه در این حمله بشدت آسیب دیدند.

جیم ماتیس به خبرنگاران گفت همه شما از حضور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق و سوریه آگاهی دارید. سوریها این موضوع را پنهان نمی کنند. نمی گویند ایرانی ها آنجا چه می کنند. چشمشان را بر قاچاق سلاح های پیشرفته ایران به حزب الله لبنان می بندند. اسرائیل هم ناچار نیست منتظر بماند تا شهروندانش براثر حمله ها کشته شوند و بعد اقدام کند.

به گفته وزیر دفاع آمریکا اگر ایران فقط در دو کشور مداخله می کرد می شد گفت این مداخله اتفاقی بوده است، اگر سه کشور بود، می شد گفت مساله ای در کار است. وقتی کسی از دور به قضیه نگاه کند، فرق می کند تا زمانی که شما در منطقه باشید. اینجا دیگر تردیدتان برطرف می شود. در بحرین پلیس این کشور مواد انفجاری کشف کرده که از ایران به آنجا فرستاده شده. لاشه ها ی موشکهائی که به عربستان سعود ی شلیک شده. قایق های پر از مواد منفجره در دریای سرخ. همه اینها از ایران است. ایران یا دارد تدارک جنگ را می بیند یا جنگی را به پیش می برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG