لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۱

حمله هوایی اسرائیل به هدف‌های ایرانی و سوری در واکنش به رخنه پهپاد ایران


اسرائیل اعلام کرده است که هواپیماهای جنگی آن کشور به مواضع نیروهای ایرانی مستقر در سوریه حمله کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام‌های اسرائیل اعلام کردند که در این حمله که روز شنبه ۲۱ بهمن صورت گرفت پدافند هوایی سوریه نیز هدف قرار گرفته است.گزارشها حاکی است یکی از جت‌های اسرائیلی نیز در این عملیات سرنگون شده است.

به گفته مقام‌های اسرائیلی، جنگنده اف ۱۶ سرنگون شده آن کشور نزدیک منطقه‌ای در الخلیل سفلی در شمال اسرائیل سقوط کرده، و خلبان آن به شدت زخمی شده، اما به کمک خلبان آسیب کمی رسیده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید، هواپیماهای جنگی آن کشور در پاسخ به تجاوز یک هواپیمای بدون سرنشین ایران به آسمان اسرائیل، ۱۲ هدف در خاک سوریه را بمبارن کرده‌اند که شامل مواضع نیروهای ایران، اماکن استقرار ارتش سوریه و استحکامات حزب الله لبنان در سوریه است.

تلویزیون دولتی سوریه نیز ضمن تایید حملات هوایی اسرائیل اعلام کرد که روز شنبه منطقه «ریف دمشق» در حومه پایتخت شاهد چندین انفجار بوده است.

بر اثر آتش سنگین توپخانه سوریه آژیر خطر در شهرک های یهودی نشین شمال اسرائیل به صدا درآمد، و بنا به گزارش‌ها صدای چندین انفجار در دره بقاع نزدیک مرز سوریه نیز به گوش رسیده است.

جاناتان کانریکاس سخنگوی نیروهای مسلح اسرائیل گفت: «ایران مسئولِ نقض فاحش حاکمیت اسرائیل است، و نیروهای مسلح اسرائیل برای هر نوع واکنش آمادگی کامل دارند.»

سرتیپ رونِن منلیس یکی دیگر از سخنگویان ارتش اسرائیل نیز گفت: «اقدامات ایران منطقه را با چالش خطرناکی روبرو کرده است، که پایان آن مشخص نیست.»

در همین حال، سازمان ملل متحد اعلام کرد شدت بی‌سابقه حملات هوایی نیروهای هوایی سوریه و روسیه، تنها در هفته گذشته به کشته شدن ۲۳۰ نفر از غیر نظامیان منجر شده است.

سخنگوی آژانس حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز گفت که باید به صورت قاطع‌تری با رژیم حاکم بر سوریه مقابله کرد.

الیزابت تروسل، سخنگوی آژانس حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: «زمان کشاندن سوریه به دادگاه جنایی بین‌المللی فرا رسیده، و جامعه بین الملل باید از تمام توان برای پایان دادن به این کشتار و کمک عاجل به غیرنظامیان زجر کشیده سوری استفاده کند.

به گفته سازمان ملل متحد تعداد تلفات عملیات نظامی انجام شده در سوریه در هفت روز اخیر از یک هزار نفر تجاوز کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG