لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۲

دفاع کاخ سفید از حملات هوایی اسرائیل علیه هدف‌های ایرانی و سوری


کاخ سفید و وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌های جداگانه حق اسرائیل در دفاع از خود را مورد تاکید قرار دادند.

بیانیه‌ها پس از آن صادر شد که اسرائیل در پی تجاوز یک پهپاد ایران به حریم فضایی آن کشور و همچنین سرنگون کردن جت جنگنده اف ۱۶ خود از سوی نیروهای سوری، مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران و نیروهای نظامی سوریه را هدف حملات هوایی قرار داد.

کاخ سفید در واکنش به حمله هوایی شنبه ۲۱ بهمن اسرائیل در بیانیه‌ای ضمن تاکید بر اتحاد ناگسستنی با اسرائیل گفت که آمریکا از حق اسرائیل در مقابله با نیروهای سوریه و شبه نظامیان حمایت شده از سوی ایران دفاع می‌کند.

کاخ سفید همچنین از ایران خواست به جای اقدامات تحریک کننده برای برقراری صلح در منطقه تلاش کند.

آدریان رنکین گالووی، سخنگوی پنتاگون، نیز روز شنبه اسرائیل را نزدیکترین متحد آمریکا در منطقه خواند و بر حق اسرائیل در دفاع از خود تاکید کرد. او همچنین تصریح کرد که آمریکا در حمله روز شنبه اسرائیل به مواضع ایران و نیروهای نزدیک به دولت در سوریه دخالت نداشت.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، حمله شنبه را ضربه‌ای سنگین به نیروهای سوری و ایران خواند و گفت: «دیروز ما ضربات جدی به نیروهای ایران و سوریه وارد کردیم. ما قاطعانه به همه نشان دادیم که قواعد جنگی تغییری نکرده است. سیاست ما همواره این بوده است که به حمله به هر کسی که بخواهد به ما آسیب برساند، ادامه می‌دهیم.»

آقای نتانیاهو، همچنین، گفت که روسیه و آمریکا را از حمله به مواضع شبه نظامیان ایران و نیروهای سوری در سوریه مطلع کرده بود.

او گفت: «من ساعتی پیش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه صحبت کردم و بر حق و وظیفه‌مان در دفاع علیه حملاتی که از خاک سوریه می‌شود، تاکید کردم. ما هم عقیده ایم که هماهنگی امنیتی بین ارتش‌های دو کشور باید ادامه یابد. من، همچنین با رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در باره اتفاقات روز شنبه و دیگر تحولات منطقه ای صحبت کردم. باید تصریح کنم، اسرائیل خواهان صلح است، اما ما به دفاع قاطعانه از خودمان در مقابل هر حمله‌ای، در مقابل تلاش ایران برای تقویت مواضع نظامی‌اش در سوریه، یا هر جای دیگری، ادامه می‌دهیم.»

وزارت دفاع اسرائیل نیز گفت که ایران منطقه را به سمت اوضاعی می‌برد که پایان آن را نمی‌داند. اسرائیل برای دفاع از خود علیه هر حمله‌ای آماده است و هر کسی که حمله کند‌، بهای آن را خواهد پرداخت.

در همین حال روزنامۀ اسرائیلی هاآرتص در گزارشی به نقل از سرتیپ تومر بار، مقام شمارۀ دو در سلسله مراتب نیروی هوایی اسرائیل، گفت که ارتش آن کشور در جریان مقابله با رخنه هواپیمای بدون سرنشین یا پهپاد ایرانی به داخل حریم هوایی اسرائیل، منتظر ورود آن به حریم هوایی اسرائیل ماند تا محل سرنگون کردن آن را انتخاب کند.

به گزارش هارتص، ارتش اسرائیل همچنین از آن رو تصمیم گرفت پهپاد ایرانی را بر فراز خاک اسرائیل سرنگون کند که می‌خواست تعرض جمهوری اسلامی ایران و عملکرد آن در سوریه علیه اسرائیل را مستند به مدارکی غیرقابل انکار کند. به گفتۀ ارتش اسرائیل، جمهوری اسلامی ایران از مدتها پیش عملیات خود را از یک پایگاه نیروی هوایی سوریه در مجاورت شهر باستانی پالمیرا، انجام داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG