لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

گزارش فاکس‌نیوز از مراسم یادبود برای رئیسی در یک مرکز اسلامی در میشیگان آمریکا


نمایی از ساختمان «خانه حکمت اسلام» در ایالت میشیگان
نمایی از ساختمان «خانه حکمت اسلام» در ایالت میشیگان

شبکه فاکس‌نیوز روز شنبه از برگزاری مراسم یادبودی در یک مرکز اسلامی در ایالت میشیگان در روز پنجشنبه برای ابراهیم رئیسی و سایر مسئولان جمهوری اسلامی که یکشنبه گذشته در سانحه سقوط بالگرد کشته شدند، خبر داد.

این شبکه خبری آمریکایی با اشاره به این که از رئیسی با عنوان «جلاد تهران» یاد می‌شود، می‌گوید چنین مراسمی با واکنش‌های منفی و خشم برخی گروه‌ها به‌دلیل ارتباط جمهوری اسلامی با تروریسم جهانی مواجه شده است.

ابراهیم رئیسی رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه او، امام جمعه تبریز و چند تن دیگر پس از سقوط بالگردشان در جنگل دیزمار در استان آذربایجان شرقی در روز ۳۰ اردیبهشت کشته شدند.

سرنشین‌های بالگرد، از جمله خلبان و خدمه، هشت تن بودند که همگی گشته شدند.

خانه «حکمت اسلامی» در شهر «دیربورن هایتز» در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در همبستگی با «مردم ایران» و طرفداران «صلح و عدالت جهانی»، در مراسمی به ابراهیم رئیسی و همراهان او کشته شدند، ادای احترام می‌کند.

در اطلاعیه این مرکز اسلامی که در فیس‌بوک منتشر شده آمده است: «جامعه جهانی با این فاجعه دست و پنجه نرم می‌کند، مطمئن نیست که آیا این یک سانحه تصادفی فاجعه‌بار بوده است یا یک اقدام تروریستی عمدی شیطانی.»

فاکس‌نیوز، با اشاره به پیشینه رئیسی و نقش او در اعدام‌های دهه ۶۰ و سرکوب خشونت‌بار اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در ایران، می‌گوید پیام‌های تسلیت کشورهای غربی از جمله آمریکا، انتقادهای گسترده‌ای به دنبال داشته است.

انتقاد از غرب و نیز نهادهای بین‌المللی مثل سازمان ملل که پرچمدار دفاع از دموکراسی و حقوق بشر هستند، از سوی مخالفان جمهوری اسلامی، افراد و نهادهای مدافع حقوق بشر، و همچنین مقام‌های اسرائیلی مطرح شده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه در واکنش به انتقادها از دولت جو بایدن گفت «ما کاملاً روشن کرده‌ایم که ابراهیم رئیسی به‌مدت نزدیک به چهار دهه شرکت‌کننده بی‌رحمانه در سرکوب مردم ایران بوده است.»

او افزود، «رئیسی در موارد متعدد نقض وحشتناک حقوق بشر، از جمله ایفای نقش کلیدی در کشتار فراقانونی هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۹۸۸، دست داشته ... برخی از بدترین موارد نقض حقوق بشر در دوران ریاست جمهوری او، به‌ویژه نقض حقوق بشر علیه زنان و دختران در ایران رخ داده است.»

برگزاری مراسم یادبود برای رئیسی و سایر مسئولان جمهوری اسلامی در آمریکا در حالی است که مخالفان جمهوری اسلامی در دیگر شهرهای مختلف جهان برای اعتراض به برگزاری اینگونه مراسم اقدام به تجمع اعتراضی کرده‌اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG