لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

واکنش شاهزاده رضا پهلوی به حمله هواداران جمهوری اسلامی به معترضان در لندن:‌ میهن‌پرستان مرعوب نخواهند شد


شاهزاده رضا پهلوی. (آرشیو)
شاهزاده رضا پهلوی. (آرشیو)

شاهزاده رضا پهلوی در واکنش به حمله هواداران جمهوری اسلامی به گروهی از معترضان ایرانی در لندن، با انتشار پستی در رسانه ایکس گفت که میهن‌پرستان در ایران و سایر نقاط جهان هرگز در مبارزه خود برای تحقق آزادی و حقوق بشر مرعوب نخواهند شد.

او با انتشار ویدیویی از برخورد خشونت‌بار هواداران جمهوری اسلامی با معترضان ایرانی یادآور شد که مدت‌ها است ایرانیان معترض در داخل کشور در راه کسب آزادی جان خود را به خطر می‌اندازند.

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه مطلب خود گفت که اکنون معترضان ایرانی در کشورهای غربی با تهدیدهای مشابه و مستمری از سوی «اراذل و اوباش رژیم» که به گفته او از «پناهگاه امن در کشورهای آزاد» برخوردار هستند، مواجه می‌شوند.

او تصریح کرد: «حملات خشونت‌بار اخیر علیه معترضان مسالمت‌جوی ایرانی در بریتانیا باید منجر به بازداشت و پیگرد قانونی حامیان جنایتکار رژیم شود.»

شاهزاده رضا پهلوی در پایان گفت: «وقت آن رسیده که به جمهوری اسلامی این پیام فرستاده شود که ارعاب، خشونت، و تهدیدهای [نشات‌گرفته از] شبکه مراکز و وابستگان اسلامی افراطی آن بر تابیده نخواهد شد.»

حمله هواداران جمهوری اسلامی به گروهی از معترضان که همزمان با مراسم یادبود ابراهیم رئیسی در «ومبلی» لندن، اعتراض شدید شماری از فعالان مدنی و سیاسی ایرانی را به همراه داشته است.

به گفته پلیس پایتخت بریتانیا، در این درگیری چهار تن به طور سطحی زخمی شدند و یک تن نیز به ظن ایجاد آشوب و خشونت بازداشت شده است.

بر اساس گزارش‌ها، درگیری در خارج از محل برگزاری مراسم رخ داد و منجر به اعزام نیروهای پلیس و اورژانس به محل شد.

در این ارتباط، مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی، در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت:‌ «هواداران جمهوری اسلامی به شدت به مخالفان حمله کردند و چند تن از جمله یک زن معترض را زخمی کردند.»

خانم علینژاد با اشاره به این موضوع که این رویداد جامعه ایرانی را عمیقا تحت تأثیر قرار داده و خشم نسبت به اغماض دولت بریتانیا در قبال اقدامات جمهوری اسلامی را برانگیخته است، افزود: «ایرانیان خواستار اقدام فوری و قاطع دولت و پلیس بریتانیا برای مقابله با این حمله هستند.»

او همچنین با اشاره به این که بریتانیا در دنیا به نظم و قانون معروف بود، اضافه کرد: «اکنون اراذل و اوباش جمهوری اسلامی به شهروندان بیگناه حمله می کنند و مسئولان بریتانیایی هیچ کاری انجام نمی‌دهند.»

این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی نوشت که این اراذل و اوباش به شکلی رفتار می‌کنند که انگار هنوز در ایران هستند، به تظاهرکنندگان مسالمت جو و از جمله به یک زن بی‌دفاع حمله می‌کنند و تاکید کرد: وقت آن رسیده است که دولت بریتانیا علیه آنها اقدام کند.

نازنین بنیادی، فعال حقوق بشر و هنرمند، هم در شبکه اجتماعی «ایکس» نیز با اشاره به «رفتار جنایتکارانه حامیان جمهوری اسلامی با مخالفان خود در بریتانیا» نوشت: تصور کنید در ایران که همه چیز را کنترل می کنند چگونه رفتار می کنند.

لادن بازرگان، از خانواده های دادخواه دهه ۶۰ و عضو شورای دادخواهان انقلابی ایران، نیز در ایکس نوشت: «حمله چماق بدستان رژیم به ایرانیانی که در انگلیس نام زندانیان سیاسی را در پشت دیوارهای سفارت رژیم فریاد می زدند، اهمیت تلاش های ما در خارج از کشور را نشان می دهد.»

او اضافه کرد: «رژیم و مهره های ریز و درشت آن به مقاومت مدنی و آزادی بیان عادت ندارند و فکر می کنند می توانند هر صدایی را خفه کنند.»

در همین حال، پلیس لندن اعلام کرد تحقیقات در این زمینه ادامه دارد و از شاهدان خواست اطلاعات خود را در اختیار پلیس قرار دهند.

پیش از این، ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد برگزارکنندگان مراسم یادبود رئیس جمهوری سابق اسلامی ایران به سوی افرادی که برای برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل محل برگزاری تجمع کرده بودند، حمله کردند.

XS
SM
MD
LG