لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۱

برگزاری مراسم خاکسپاری ابراهیم رئیسی بدون حضور سران کشورها؛ «دوستان» جمهوری اسلامی، جبران نکردند


مراسم تشییع و تدفین ابراهیم رئیسی، هشتمین رئیس دولت در جمهوری اسلامی در حالی پایان یافت که هیچ کدام از سران کشورهای مدعی دوستی با حکومت ایران حاضر به شرکت در این مراسم نشدند.

پس از قطعی شدن خبر مرگ ابراهیم رئیسی، رئیس دولت، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و آل هاشم نماینده علی خامنه‌ای در استان آذربایجان‌شرقی و دیگر همراهان آنها در حادثه سقوط هلی‌کوپتر برخی رسانه‌های حکومتی وعده دادند که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر، به ایران خواهند آمد و به پیکر متحدشان ادای احترام خواهند کرد، وعده‌ای که هرگز محقق نشد. این درحالی است که جمهوری اسلامی پیشتر در موارد مشابه در بالاترین سطح دیپلماتیک در مراسم خاکسپاری سران کشورهای دوست و متحد حاضر شده است.

درشاخص‌ترین مورد، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۱ با هیاتی مفصل به کاراکاس سفر و در مراسم تشییع جنازه هوگو چاوز رئیس جمهوری وقت ونزوئلا شرکت کرد.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری کنونی ونزوئلا اما در مراسم تشییع یا تدفین ابراهیم رئیسی در تهران حاضر نشد و تنها به فرستادن هیاتی سطح پایین به ریاست وزیر کشورش به ایران بسنده کرد.

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نیز علیرغم سرمایه‌گذاریهای فراوانی مالی و انسانی حکومت ایران برای حفظ قدرتش در دمشق، برای ادای احترام به پیکر همتایش حاضر به حضور در تهران نشد و ارسال پیام تسلیتی را کافی دانست.

جمهوری اسلامی اما پس از مرگ حافظ اسد رئیس جمهوری سوریه، سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهور وقت را به مراسم خاکسپاری او فرستاد.

همچنین هیچ هیاتی از طرف تشکیلات خودگردان فلسطینی برای عرض تسلیت به ایران نیامد و تنها محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان برای مرگ ابراهیم رئیسی پیام تسلیت فرستاد.

عدم حضور هیچ مقام معتبری از کشورهای جهان در مراسم تدفین مقامات ارشد جمهوری اسلامی در حالی رخ داد که سران حکومت برای این حضورها تدارک ویژه‌ای دیده و تابوت مقامات را برای ساعت‌های طولانی در مکانی جدا از مراسم تشییع، برای ادای احترام مقامات خارجی آماده کرده بودند.

برخی رسانه‌های حکومتی هم مدعی بودند که بیش از ۴۰ هیات «عالی‌رتبه» خارجی شامل «حدود ۱۰ هیأت در سطح سران، تقریباً ۲۰ هیأت در سطح وزیر و مابقی در سطوح مختلف نظیر رؤسای پارلمان، فرستادگان ویژه» در مراسم تدارک دیده شده حاضر خواهند شد.

XS
SM
MD
LG