لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

واکنش‌ها علیه حمله هواداران جمهوری اسلامی به معترضان در لندن:‌ دولت بریتانیا با مهاجمان برخورد کند


یکی از مهاجمان هوادار جمهوری اسلامی به معترضان در لندن.
یکی از مهاجمان هوادار جمهوری اسلامی به معترضان در لندن.

حمله هواداران جمهوری اسلامی به گروهی از معترضان که همزمان با مراسم یادبود ابراهیم رئیسی در «ومبلی» لندن، اعتراض شماری از فعالان مدنی و سیاسی ایرانی را به همراه داشته است. در این ارتباط مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی، خواستار اقدام دولت و پلیس بریتانیا با مهاجمان شد.

به گفته پلیس پایتخت بریتانیا، در این درگیری چهار تنبه طور سطحی زخمی شدند و یک تن نیز به ظن ایجاد آشوب و خشونت بازداشت شده است.

بر اساس گزارش ها، درگیری در خارج از محل برگزاری مراسم رخ داد و منجر به اعزام نیروهای پلیس و اورژانس به محل شد.

در این ارتباط، مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی، در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت:‌ هواداران جمهوری اسلامی به شدت به مخالفان حمله کردند و چند تن از جمله یک زن معترض را زخمی کردند.

خانم علینژاد با اشاره به این موضوع که این رویداد جامعه ایرانی را عمیقا تحت تأثیر قرار داده و خشم نسبت به اغماض دولت بریتانیا در قبال اقدامات جمهوری اسلامی را برانگیخته است، افزود: ایرانیان خواستار اقدام فوری و قاطع دولت و پلیس بریتانیا برای مقابله با این حمله هستند.

او همچنین با اشاره به این که بریتانیا در دنیا به نظم و قانون معروف بود، اضافه کرد: اکنون اراذل و اوباش جمهوری اسلامی به شهروندان بیگناه حمله می کنند و مسئولین بریتانیایی هیچ کاری انجام نمی دهند.

روزنامه‌نگار و فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی نوشت که این اراذل و اوباش به شکلی رفتار می‌کنند که انگار هنوز در ایران هستند، به تظاهرکنندگان مسالمت جو و از جمله به یک زن بی‌دفاع حمله می‌کنند و تاکید کرد: وقت آن رسیده است که دولت بریتانیا علیه آنها اقدام کند.

نازنین بنیادی، فعال حقوق بشر و هنرمند، هم در شبکه اجتماعی «ایکس» نیز با اشاره به «رفتار جنایتکارانه حامیان جمهوری اسلامی با مخالفان خود در بریتانیا» نوشت: تصور کنید در ایران که همه چیز را کنترل می کنند چگونه رفتار می کنند.

لادن بازرگان، از خانواده های دادخواه دهه ۶۰ و عضو شورای دادخواهان انقلابی ایران، نیز در ایکس نوشت: «حمله چماق بدستان رژیم به ایرانیانی که در انگلیس نام زندانیان سیاسی را در پشت دیوارهای سفارت رژیم فریاد می زدند، اهمیت تلاش های ما در خارج از کشور را نشان می دهد.»

او اضافه کرد: «رژیم و مهره های ریز و درشت آن به مقاومت مدنی و آزادی بیان عادت ندارند و فکر می کنند می توانند هر صدایی را خفه کنند.»

در همین حال، پلیس لندن اعلام کرد تحقیقات در این زمینه ادامه دارد و از شاهدان خواست اطلاعات خود را در اختیار پلیس قرار دهند.

پیش از این، ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد برگزارکنندگان مراسم یادبود رئیس جمهوری سابق اسلامی ایران به سوی افرادی که برای برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل محل برگزاری تجمع کرده بودند، حمله کردند.

XS
SM
MD
LG