لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۱

پنتاگون از "بمباران سایبری" آمریکا علیه داعش خبر داد


رابرت ورک معاون وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون - ۱۱ اسفند ۱۳۹۴
رابرت ورک معاون وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون - ۱۱ اسفند ۱۳۹۴

یک مقام ارشد پنتاگون روز سه شنبه از "بمباران سایبری" ارتش ایالات متحده بر سر پیکارجویان داعش به عنوان بخشی از عملیات هماهنگ برای تشدید حملات همه جانبه علیه این گروه افراطی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رابرت وُرک معاون وزارت دفاع ایالات متحده ضمن بیان این مطلب گفت، اعضای داعش "تحت فشار زیادی هستند. در طول شش ماه گذشته هر بار که یکی از مواضع دفاعی آنها را هدف قرار دادیم، شکستشان داده‌ایم."

او که در یک هواپیمای نظامی به مقصد پایگاه هوایی کلرادو با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، افزود "آمریکا و نیروهای ائتلاف، برای شکست دادن دولت اسلامی، آن را از همه سو و با همه امکانات، از جمله حملات سایبری، تحت فشار گذاشته‌اند."

رئیس اطلاعات ملی آمریکا اواخر بهمن ماه، حملات سایبری را در صدر تهدیدهای جهانی علیه امنیت ملی آمریکا دانست و کاخ سفید هم برای مقابله با این حملات و فعالیت‌های اینترنتی گروه‌های افراطی، به ویژه داعش، بودجه ویژه ای در نظر گرفته است.

یک ماه پیش از آن و در دی ماه ۱۳۹۴، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز در آخرین سخنرانی سالانه خود در نشست مشترک نمایندگان کنگره هشدار داد که جهادی‌ها از اینترنت استفاده می‌کنند تا "ذهن مردم را در داخل آمریکا مسموم کنند."

گروه‌های جهادی، از جمله گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ تفکرات افراطی خود و جذب پیکارجو در کشورهای مختلف استفاده می‌کنند.

در پی حملات ترویستی اوایل فروردین ماه در بروکسل، پایتخت بلژیک، کارشناسان امنیتی اروپایی بر لزوم تبادل سریع‌تر اطلاعات در میان دولت‌ها و دستگاه‌های مختلف اطلاعاتی کشورها تاکید کردند.

کارشناسان آمریکایی نیز با اشاره به استفاده گروه‌های افراطی از رسانه‌های اجتماعی، می‌گویند شرکت‌های فناوری باید در تلاش جهانی برای مبارزه با تروریسم و افراطگرایی سهیم شوند.

XS
SM
MD
LG