لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

اعلام جرم آمریکا علیه ۷ هکر ایرانی که موسسات مالی و کنترل یک سد را هک کردند


لورتا لینچ دادستان کل آمریکا در یک نشست خبری صدور کیفر خواست علیه هکرهای ایرانی را رسما اعلام کرد.
لورتا لینچ دادستان کل آمریکا در یک نشست خبری صدور کیفر خواست علیه هکرهای ایرانی را رسما اعلام کرد.

دولت باراک اوباما پنجشنبه رسما هفت ایرانی را به یک سری حملات هماهنگ شده سایبری طی سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳، علیه دهها موسسات بانکی آمریکا و یک سد در نیویورک متهم کرد.

وزارت دادگستری آمریکا روز پنجشنبه، ۵ فروردین کیفر خواست را علیه این ۷ ایرانی که کارشناس هک کردن کامپیوتر معرفی شده اند، رسما اعلام کرد.

این هفت نفر به نام های احمد فتحی، حمید فیروزی، امین شکوهی، صادق احمدزادگان، امید غفاری‌نیا، سینا قیصر و نادر سعیدی هستند.

لورتا لینچ، دادستان کل آمریکا در کنفرانس خبری گفت این افراد به نیابت از سوی دولت و نهادهای وابسته به سپاه پاسداران ایران، به کامپیوتر های ۴۶ نهاد، موسسه وشرکت های عمده آمریکا نفوذ غیرقانونی داشته اند.

در شرح کیفر خواست دولت آمریکا درباره این افراد آمده، آنها از گردانندگان مجموعه ای به نام "مرصاد" هستند که فرماندهی حمله سایبری به آمریکا را بر عهده داشته است. صادق احمدزادگان همچنین عضو تیمی با عنوان "تیم امنیتی آشیانه دیجیتال" بوده و در تلاش برای هک ناسا نقش داشته است.

از حمید فیروزی هم به عنوان کسی که به طور متناوب به سیستم کنترل سد "بومن" دسترسی داشته، یاد شده است.

به گفته مقام های قضایی آمریکا، این افراد متهم هستند که به طور غیر قانونی به کامپیوتر ۴۶ موسسه مهم مالی و شرکتهای بخش مالی آمریکا دستیابی پیدا کرده اند.

لورتا لینچ دادستان کل آمریکا در یک نشست خبری صدور کیفر خواست علیه هکرهای ایرانی را رسما اعلام کرد.

رویترز نوشته، این کیفر خواست یکی از "قاطعانه ترین" موارد است که ایالات متحده در حوزه جرایم سایبری علیه عوامل یک کشور خارجی اقامه کرده است. از این کیفر خواست به عنوان گام تازه دولت اوباما در مسیر مقابله با حملات سایبری خارجی علیه آمریکا نام برده می شود.

با اینکه از این کیفر خواست به عنوان قاطعانه ترین اقدام آمریکا نام برده شده، اما این سومین اقدام قضایی علیه هکرهای خارجی است. پیشتر آمریکا اتهاماتی علیه حمله سایبری ارتش سایبری چین و حمله هکرهای کره شمالی علیه شرکت فیلم سازی سونی مطرح کرده بود.

گفته شده هکرهای ایرانی کنترل این سد در نزدیکی شهر نیویورک را بدست گرفتند.
گفته شده هکرهای ایرانی کنترل این سد در نزدیکی شهر نیویورک را بدست گرفتند.

رویترز تایید کرد که این کیفر خواست به حملات سایبری سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ اشاره دارد که بخش هایی از حکومت ایران پشت سر آن است.

هرچند دولت ایران به طور رسمی اعلام نکرده اما گروهی با عنوان ارتش سایبری فعالیت دارند که به نهادهای نظامی چون سپاه و بسیج نزدیک هستند.

در کیفر خواست آمریکا، هکرهای ایرانی متهم هستند که سیستم کنترل سد "بومن اَونیو" در نزدیکی شهر نیویورک را هک کرده و کنترل آن را بدست گرفتند.

سه سال پیش همچنین اعلام شد که موسسات مالی آمریکایی همچون جی پی مورگان چیس، بانک آو آمریکا و کاپیتال وان از سوی هکرهای ایرانی مورد حمله قرار گرفته اند.

XS
SM
MD
LG