لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۷

وزیر دفاع آمریکا: ارتش برای اجرای فرمان رئیس جمهوری آماده است


چاک هیگل وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا

وزیردفاع ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد که ارتش آمریکا آماده است به مسئولیت خود در مبارزه با تروریسم عمل کند.

چاک هیگل در بیانیه‌ای، با اشاره به استراتژی جامعی که رئیس جمهوری ایالات متحده برای تضعیف و نابودی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) تشریح کرده است، گفت نیروهای مسلح آمریکا آماده هستند فرامین فرمانده کل قوا را اجرا کنند و برای انجام این ماموریت با دولت‌ها، دوستان و شریکان آمریکا در سراسر جهان همکاری خواهند کرد.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه با اشاره به این که «همانگونه که رئیس جمهوری روشن کردند، قدرت ارتش ایالات متحده نمی‌تواند به تنهایی تهدید‌های داعش علیه آمریکا، متحدان، دوستان و شریکانمان در منطقه را از بین ببرد،» افزود «ادامه پیشرفت سیاسی در عراق به سوی دولتی فراگیرتر، به اندازه استفاده ائتلاف از تمام ابزار قدرت – از جمله نظامی، پلیسی، اقتصادی، دیپلماتیک، اطلاعاتی و کمک‌های انسانی – در هماهنگی با کشورهای منطقه، مهم خواهد بود.»

باراک اوباما چهارشنبه در یک نطق تلویزیونی استراتژی واشنگتن در قبال تهدید گروه افراطی سنی دولت اسلامی – که تا پیش از تصرف بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه در اوایل تیرماه و اعلام برپایی یک خلافت خودخوانده اسلامی خود را دولت اسلامی عراق و شام یا داعش می‌نامید – را برای مردم آمریکا تشریح کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در بخشی از سخنان گفت «بگذارید دو چیز را روشن کنیم: داعش «اسلامی» نیست. هیچ دینی کشتن بیگناهان را اجازه نمی‌دهد، و بخش اکثریت قربانیان داعش مسلمانان بوده‌اند. و داعش قطعا یک «دولت» نیست ... دولتی آن را سازماندهی نمی‌کند، و مردم نیز مطیع آن نیستند. داعش به طور خلاصه و ساده یک سازمان تروریستی است.»

آقای اوباما در ادامه تاکید کرد داعش تهدیدی برای مردم عراق و سوریه، و کل خاورمیانه، از جمله شهروندان، پرسنل و تاسیسات آمریکا است. اگر این تروریست‌ها به حال خود رها شوند، می‌توانند تهدید فزاینده‌ای برای کل دنیا از جمله ایالات متحده باشند.

ایالات متحده درصدد تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با این گروه افراطی است و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به همین منظور، از روز سه‌شنبه برای انجام یک سفر یک هفته‌ای و گفتگو با رهبران کشورهای منطقه به خاور میانه سفر کرده است.

XS
SM
MD
LG