لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۲

پرواز پهپادهای آمریکایی بر فراز بغداد


عکس آرشیوی از یکی از پهپادهای ارتش ایالات متحده آمریکا
عکس آرشیوی از یکی از پهپادهای ارتش ایالات متحده آمریکا

روزنامه ایندیپندنت در گزارشی در ارتباط با بحران عراق می‌نویسد، شب گذشته پهپادهای آمریکایی مجهز به موشک‌های هلفایر، به محافظت از حریم هوایی بغداد پرداختند. در همین حال، ارتش عراق گفت مشاوران آمریکایی برای بازپس گیری تکریت از دست نیروهای داعش، در ایجاد هماهنگی برای یک حمله گسترده کمک می‌کنند.

پنتاگون می‌گوید تصمیم به استفاده از پهپادها در پی استقرار مشاوران آمریکایی برای کمک به دولت عراق گرفته شد.

تاکنون، ۱۸۰ مشاور از ۳۰۰ مشاوری که بارک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده وعده داده بود، وارد عراق شده‌اند؛ این بدان معناست که کمتر از ۳ سال پس از خروج آخرین نیروهای آمریکایی از عراق، این مشاوران برای کمک به دولت نوری المالکی به عراق اعزام شدند.

یکی از مقام‌های مسئول می‌گوید پهپادی که چند روز پیش در عراق مستقر شد، فقط برای حفاظت نیروها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاکنون، کاخ سفید از صدور فرمان برای حملات هوایی علیه نیروهای دولت اسلامی عراق و شام، موسوم به داعش، خودداری کرده است. اعلامیه پنتاگون زمانی منتشر شد که ارتش عراق بزرگترین حمله نظامی خود علیه داعش، از زمان تصرف چند شهر توسط این گروه تروریستی افراطی، آغاز کرده است.

نیروهای ارتش عراق با پشتیبانی تانک‌ها و نیروی هوایی، از سامره به سوی شمال کشور پیشروی کرد.

به سربازانی که مردان قبایل سنی و شبه‌نظامیان شیعه را شامل می‌شوند، فهمانده شد که باید از غرب و جنوب، شهر تکریت را هدف قرار دهند. تکریت مرکز شورش‌ها علیه نیروهای آمریکایی بود. این شهر زادگاه صدام حسین، دیکتاتور پیشین عراق است که در ۱۵۰ کیلومتری شمال پایتخت عراق واقع است.

شب گذشته درگیری در محوطه دانشگاه ادامه داشت، و به گفته یکی از رهبران قبایل هنوز بخش اعظم شهر در کنترل نیروهای داعش است. بنابر گزارش‌ها، دودهای سیاه رنگی از یک مجتمع کاخ ریاست جمهوری در آن شهر دیده شد.

مهاند سیف‌الدین، یکی از ساکنان محل گفت «تکریت به شهر ارواح تبدیل شده است؛ تعداد معدودی از ساکنان این شهر که هنوز در اینجا مانه‌ادند، از حملات انتقام‌جویانه شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ارتش بیم دارند.» او همچنین گفت تکریت از جمعه بدون آب و برق بوده است.

XS
SM
MD
LG