لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

آیت الله خامنه ای: مناقشه عراق جنگ بین شیعه و سنی نیست


رهبر جمهوری اسلامی ایران، مناقشه جاری در عراق را یک «زورآزمایی بین انسانیت و وحشی گری» نامیده و از رسانه های غربی که آن را جنگ بین شیعیان و سنی ها تصویر می کنند، انتقاد کرده است.

به گزارش رویترز، آیت الله خامنه ای روز شنبه در سخنانی در جمع خانواده های شهدای هفتم تیر و جمعی از خانواده های شهیدان و جانبازان در تهران گفت «قدرت های خارجی اغلب از شکاف های قومی و مذهبی در کشورهای مسلمان بهره برداری کرده اند و رویای جنگ بین شیعیان و سنی ها را در سر می پرورانند که هرگز اتفاق نخواهد افتاد».

او گفت آنچه در عراق می گذرد جنگ بین شیعه و سنی نیست، «نبردی است بین طرفداران و مخالفان تروریسم، بین دلبستگان به غرب و کسانی که طرفدار استقلال ملت هایشان هستند. جنگ انسانیت با بربریت و وحشی گری است.»

خبرگزاری ایرنا به نقل از خامنه ای می نویسد: «دشمنان اسلام امروز بر روی ایجاد جنگ های داخلی میان ملت ها سرمایه گذاری کرده اند تا مردم را با عناوین قومی و مذهبی به جان یکدیگر بیندازند.»

رویترز می گوید ایران متحد اصلی نوری المالکی نخست وزیر عراق است و واکنش آن به بحران جاری این کشور محتاطانه بوده است.

خامنه ای حوادث عراق و دیگر نقاط خاورمیانه را «توطئه غرب» نامید. او هفته پیش گفته بود با دخالت آمریکا یا هر کشور دیگر برای متوقف ساختن داعش مخالف است.

XS
SM
MD
LG