لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۳

داعش البغدادی را خلیفه مسلمانان خواند


یک سخنگوی ارتش عراق در بغداد به خبرنگاران گفت نیروهای امنیتی ۱۴۲ «تروریست» را در ۲۴ ساعت گذشته در سراسر عراق کشته اند که از این تعداد ۷۰ نفر در تکریت کشته شدند.

گروه سنی دولت اسلامی عراق و شام، داعش، اعلام کرد از این به بعد رهبر این گروه خلیفه مسلمانان جهان است و نام این گروه نیز «دولت اسلامی» است.

محمد العدنانی، سخنگوی داعش گفت ابوبکر البغدادی، رهبر جدید یا خلیفه دولت اسلامی است. او از کسانی که در مناطق تحت کنترل این گروه زندگی می کنند خواست تا برای حمایت از البغدادی بیعت کنند.

در بغداد که پیکارجویان داعش آن را به حمله تهدید کرده اند، قانونگذاران شیعه، سنی و کرد گرد هم آمدند تا در مورد نازدهای کابینه پیش از جلسه روز سه شنبه پارلمان توافق کنند. آنها می خواهند مانع آن شوند که داعش یکپارچی کشور را تهدید کند. آینده سیاسی نوری المالکی، نخست وزیر عراق از مسائل مهم نزد نمایندگان پارلمان است.

در همین حال عملیات ارتش عراق برای بازپس گرفتن شهر تکریت در شمال آن کشور، که در تصرف پیکارجویان سنی به رهبری «دولت اسلامی عراق و شام» قرار گرفته است، روز یکشنبه نیز ادامه یافت و از تانک و هلیکوپترهای نظامی برای حمله به مواضع شورشیان استفاده کردند.

عملیات نیروهای نظامی عراق برای آزادسازی تکریت، شهر زادگاه صدام حسین دیکتاتور پیشین آن کشور، از روز شنبه با پیشروی نیروی زمینی و پشتیبانی تانک‌های زرهی و هلیکوپترهای نظامی از چندین جبهه آغاز شد. به گزارش آسوشیتدپرس به گفته مقام‌های امنیتی عراق، ارتش این عملیات را با هماهنگی با ایالات متحده انجام می‌دهد.

این شهر سنی‌نشین، محل سکونت افرادی است که از دولت حاکم در بغداد که اکثریت آن را شیعیان تشکیل می‌دهند، چندان دل خوشی ندارند و یکی از دو شهر عمده‌ای است که با آغاز حملات نیروهای داعش از ماه گذشته و پیشروی‌های سریع آنها در مناطق شمالی و غربی عراق، در تصرف شورشیان افراطی سنی قرار گرفته است.

براساس گزارش‌ها، شورشیان ظاهراً موفق شدند که عملیات ارتش در تکریت را، در مرحله اول مهار کنند و کنترل شهر را تا به امروز، در دست خود نگاه دارند. با این حال آسوشیتدپرس به نقل از دو نفر از ساکنان آن شهر نوشت درگیری‌ها در مناطق شمالی شهر، همچون شهرک قادسیه، کماکان ادامه دارد.

قاسم الموسوی، سخنگوی ارتش عراق، روز یکشنبه در گفتگویی با خبرنگاران گفت نیروهای ارتش کنترل کامل دانشگاه شهر (تکریت) را در دست گرفتند و پرچم عراق را بر فراز ساختمان‌های آن برافراشتند.

وی در ادامه گفت «نبرد با شورشیان چندین مرحله دارد. نیروهای امنیتی بیشتر مناطقی که در مرحله اول در نظر داشتند را آزاد کردند و به بسیاری از اهداف تعیین شده در آن مرحله دست یافتند.»

با این حال سخنگوی ارتش عراق گفت «زمان می‌برد تا شهر (تکریت) بطور کامل آزاد شود.»

یک سخنگوی ارتش عراق در بغداد به خبرنگاران گفت نیروهای امنیتی ۱۴۲ «تروریست» را در ۲۴ ساعت گذشته در سراسر عراق کشته اند که از این تعداد ۷۰ نفر در تکریت کشته شدند.

یکی از مسئولان استانداری نیز در گفتگویی تلفنی با خبرگزاری آسوشیتدپرس تائید کرد که بیشتر مناطق تکریت هنوز در اختیار شورشیان است و درگیری‌ها در حال حاضر، در قادسیه متمرکز شده است.

در رویدادی دیگر، به گزارش خبرگزاری رسمی چین، شین‌هوآ، بیش از ۱۲۰۰ کارگر چینی که در سامره گیر افتاده بودند تخلیه و به هتلی در بغداد منتقل شدند. این کارگران چینی در سلامت کامل بوده و از حمایت امنیتی ارتش عراق برخوردار هستند.

بر اساس این گزارش، آنها در استخدام شرکت مهندسی ماشین‌آلات برای کار در ساختن بنای یک کارخانه برق در سامره، نزدیک محلی که نیروهای امنیتی در حال نبرد با نیروهای داعش هستند، بودند.

گزارش شین‌هوآ مشخص نکرد چه کسانی کارگران را از سامره تخلیه کردند، ولی گفت ۴۵ نفر از آنها با هلیکوپتر به بغداد برده شدند و بقیه با دو اتوبوس در طول دو روز آینده می‌رسند.

بیش از ده هزار کارگر چینی در عراق مشغول به کار هستند که بسیاری از آنها در استخدام شرکتهای چینی هستند.

XS
SM
MD
LG