لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۵

اوباما: آمریکا سرباز به عراق نخواهد فرستاد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت ایالات متحده سرباز به عراق نخواهد فرستاد. او همچنین گفت نیروهای عراقی ثابت کرده اند که قادر نیستند از کشورشان دفاع کنند.

آقای اوباما بامداد جمعه در جلسه ای با اعضای شورای امنیت ملی حضور یافت و سپس اقداماتی را که قرار است در برابر پیشروی نیروهای دولت اسلامی در عراق و شام انجام گیرد برای خبرنگاران تشریح کرد.

آقای اوباما گفت مشاوران امنیت ملی گزینه هایی را برای کمک به عراق در مقابل هجوم «تروریست ها» آماده می سازند.

آقای اوباما که در نیمروز جمعه در محوطه چمن کاخ سفید با خبرنگاران سخن می گفت یاد آور شد هیچ سربازی به عراق اعزام نمی شود و روند اقدامات آمریکا در روزهای آینده روشن خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا شبه نظامیان دولت اسلامی در عراق و شام را که بر بخش های از کشور مسلط شده اند، تهدیدی برای دولت و مردم عراق دانست و گفت این تهدید بر منافع آمریکا نیز اثر می گذارد.

آقای اوباما گفت کمک آمریکا باید با کوشش جدی و صمیمانه رهبران عراق برای کار یا یکدیگر و کنار گذاشتن اختلافاتشان و بهبود نیروهای امنیتی تطبیق کند و آنها باید آمادگی خود ر ا برای گرفتن تصمیمات سخت و مصالحه نشان دهند.

آقای اوباما گفت آمریکا نمی خواهد زمانی که عراق برنامه سیاسی ندارد که از آمادگی بغداد برای همکاری اطمینان دهد، خود را در یک عمل نظامی درگیر کند.

آقای اوباما در مورد گروه دولت اسلامی عراق و شام گفت این یک مشکل منطقه ای است و دراز مدت خواهد بود، و افزود: «آنچه ما باید انجام دهیم این است که اقدامات انتخابی را با نیروی نظامی ترکیب کنیم تا مسلم شود خواهیم توانست تروریست هایی را که ممکن است به پرسنل ما در خارج و در نهایت به آمریکا صدمه بزنند تعقیب کنیم.»

رئیس جمهوری امریکا اظهار داشت تصمیم گیری در مورد اقدامی در عراق چندین روز طول خواهد کشید و افزود باید مطمئن شویم از وضع کاملا آگاه هستیم، تا آن که هر عملی هدفمند و دقیق باشد.

او گفت تاکنون اختلال عمده ای در جریان نفت از عراق دیده نشده است، اما اگر شورشیان کنترل پالایشگاه ها را در دست بگیرند، لازم خواهد بود دیگر تولید کنندگان، میزان تولید نفت را بالا ببرند.
آقای اوباما گفت این موضوع بخشی از رایزنی ها خواهد بود.
XS
SM
MD
LG