لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۹

گفت‌وگوی باراک اوباما و حیدر عبادی درباره تنش بین ایران و عربستان


دیدار باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده و حیدر العبادی نخست وزیر عراق در حاشیه نشست گروه هفت در آلمان - خرداد ۱۳۹۴
دیدار باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده و حیدر العبادی نخست وزیر عراق در حاشیه نشست گروه هفت در آلمان - خرداد ۱۳۹۴

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده و حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز چهارشنبه درباره تنش به وجود آمده میان تهران و ریاض بر سر اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی و به دنبال آن حمله به سفارت آن کشور در تهران گفت‌وگو کردند.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، دو طرف در مورد "لزوم خویشتن‌داری" همه طرف‌های درگیر، پرهیز از هرگونه "رفتار یا گفتار تحریک آمیز" و همچنین لزوم پیشگیری از بالا گرفتن تنش‌های فرقه‌ای در منطقه، توافق نظر داشتند.

رئیس جمهوری ایالات متحده و نخست وزیر عراق همچنین بر تعامل دیپلماتیک و گفت‌وگو میان دو طرف تاکید کردند.

به دنبال انتشار خبر اعدام ۴۷ نفر، از جمله شیخ نمر باقر النمر روحانی ناراضی شیعه در عربستان سعودی، گروهی از معترضان ایرانی به سفارت عربستان در تهران و ساختمان کنسولگری آن کشور در مشهد حمله کردند که قطع روابط دیپلماتیک ریاض با تهران را در پی داشت.

به دنبال این تصمیم ریاض، برخی از کشورهای همپیمان عربستان نیز، یا روابط سیاسی خود با ایران را قطع کردند، یا آن را کاهش دادند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید پیشتر در روز دوشنبه، از افزایش تنش بین ایران و عربستان ابراز نگرانی کرد و گفت "ما از همه طرفین می‌خواهیم ... بیش از این به تنشی که هم اکنون منطقه را در خود فرو برده، دامن نزنند."

گفت‌وگوی امروز باراک اوباما و حیدر العبادی در حالی صورت گرفت که ابراهیم الجعفری وزیر امور خارجه عراق به تهران سفر کرده است تا با مقام های ارشد ایرانی دیدار و درباره مسائل جاری در عراق و منطقه گفت‌وگو کند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در دیدار با آقای جعفری، در سخنانی که ظاهرا به واکنش ریاض به حمله به سفارتش در تهران اشاره دارد، گفت "تصمیمات غیرخردمندانه، عجولانه و تحریک آمیز مطمئناً موجب افزایش تنش ها و به ضرر کشورهای منطقه خواهد بود."

عراق، مانند ترکیه و روسیه، پیشتر برای میانجیگری میان تهران و ریاض اعلام آمادگی کرده بود.

XS
SM
MD
LG