لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۷

ولی نصر: در اختلاف تهران و ریاض، نظر غرب به ایران نزدیک است


آقای نصر معتقد است در تنش بین عربستان و ایران، نظر غرب به طرف ایران گرایش دارد.
آقای نصر معتقد است در تنش بین عربستان و ایران، نظر غرب به طرف ایران گرایش دارد.

همزمان با اختلاف ایران و عربستان، برخی می پرسند موضع آمریکا و اروپا در قبال این تنش چیست؟ عربستان سعودی متحد قدیمی آمریکاست و ایران هم در یکسال اخیر توانسته در توافق ژنو، گره پرونده دوازده ساله هسته ای را با آمریکا بگشاید.

ولی نصر، مدیر مدرسه مطالعات بین المللی پیشرفته دانشگاه جانز هاپکینز در واشنگتن و کارشناس مسائل مربوط به مناقشه منطقه ای شیعه و سنی ، در مصاحبه با نیویورک تایمز می گوید نظر غرب در این مورد بطرف ایران گرایش دارد، که تاحدودی از علاقه اتحادیه اروپا به نزدیک شدن به ایران ناشی می شود.

آقای نصر گفته است: "اروپائیان فکر می کنند اختلاف جدی است اما، همانند کاخ سفید، بر این گمانند که سعودی ها خواهان آشتی با ایران نیستند، آنها می خواهند ایران را از تمام بحث های منطقه ای کنار بگذارند و آنرا به دست زدن به عملی که تعامل با غرب را از مسیر خود منحرف خواهد کرد، تحریک کنند.»

این کارشناس مسائل مربوط به مناقشه منطقه ای شیعه و سنی تاکید کرد" بحران فعلی را سعودی ها آغاز کردند و ریاض برای گسستن مناسبات درنگ نکرد ، کاری که به معنای پایان هر تعامل منطقه ای گسترده مانند مذاکرات وین است."

این اظهارنظر درحالی است که پیش از این و در روز دوشنبه ۱۴ دی، سخنگوی کاخ سفید می گوید آمریکا انتظار دارد ایران و عربستان برای تشنج زدایی در منطقه، خویشتن داری بیشتری به خرج دهند.

جاش ارنست در مورد عواقب احتمالی گسترش تنش میان تهران و ریاض ابراز نگرانی کرد.

وی گفت: "ما در مورد ضرورت تلاش هر دو، ایران وعربستان سعودی برای تشنج زدایی در منطقه نگرانیم. ما از همه طرفین می‌خواهیم از خود خویشتن داری نشان دهند و بیش از این به تنشی که هم اکنون منطقه را در خود فروبرده دامن نزنند."

جاش ارنست روز دوشنبه درباره اعدام مخالف سیاسی در عربستان گفت ایالات متحده پیش از اعدام اخیر مراتب نگرانی خود را با عربستان در میان گذاشته بود.

سخنگوی کاخ سفید افزود آمریکا یقینا اعدام‌های جمعی در هر کشوری را محکوم می‌کند.

سخنگوی کاخ سفید گفت مقام‌های آمریکائی در باره خطر بالقوه تاثیر منفی اعدام روحانی شیعه بر مذاکرات صلح سوریه نیز با مقام‌های سعودی صحبت کرده‌اند

XS
SM
MD
LG