لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

دستیار سابق اوباما: عربستان با اعدام شیخ نمر به شیعیان، سنی ها و آمریکا پیام فرستاد


فیلیپ گوردن، دستیار ویژه سابق باراک اوباما - آرشیو
فیلیپ گوردن، دستیار ویژه سابق باراک اوباما - آرشیو

یک مقام سابق کاخ سفید می گوید عربستان از روی عمد چنین زمانی را برای اعدام شیخ نمر، روحانی ناراضی شیعه انتخاب کرد و می خواست با این اعدام چند پیام به جمعیت شیعه، جمعیت سنی، آمریکا و ایران بفرستد.

به گفته فیلیپ گوردن، دستیار ویژه سابق باراک اوباما در امور خاورمیانه، شمال آفریقا و منطقه خلیج فارس، یک هدف عربستان سعودی از اعدام شیخ نمر این بود که به جمعیت شیعه این کشور بگوید تضعیف حکومت سعودی از سوی آنها تحمل نخواهد شد.

او که روز چهارشنبه در یک کنفرانس تلفنی در "شورای روابط خارجی" با شرکت خبرنگاران صحبت می کرد، گفت مخاطب دیگر عربستان با اعدام شیخ نمر، جمعیت سنی این کشور بود و عربستان به آنها خواست بگوید که این کشور گزینه مقابل داعش برای حمایت از حقوق سنی ها است.

به گفته فیلیپ گوردن، عربستان همچنین با اعدام شیخ نمر، و تضعیف روند گفتگوهای صلح سوریه که ایران نیز در آن مشارکت دارد، می خواست به آمریکا بگوید که با ایران بر سر سوریه و افزایش قدرت نفوذ ایران در منطقه مصالحه نمی کند.

ایران در سوریه حامی دولت بشار اسد است اما عربستان خواهان سرنگونی آقای اسد است. فلییپ گوردن گفت تا زمانی که ایران از اسد حمایت کند و عربستان در پی سرنگونی او باشد، جنگ داخلی سوریه نیز می تواند ادامه یابد.

در این کنفرانس، ری تکیه، دانش پژوه دیگر "شورای روابط خارجی" گفت ایران و عربستان از سال ۱۳۵۷ اختلاف داشته اند اما تنش بین ایران و عربستان در آینده از طریق فعالیت بیشتر گروه های نیابتی این دو کشور در منطقه بیشتر خواهد شد.

آقای تکیه گفت تقابل ایران و عربستان نتیجه افزایش فرقه گرایی در منطقه است.

دستیار سابق رئیس جمهوری آمریکا که اکنون دانش پژوه "شورای روابط خارجی" است، گفت عربستان با اعدام شیخ نمر همچنین عمدا به فرقه گرایی دامن زده است چرا که اکنون با مشکلات کاهش قیمت نفت، کمبود بودجه و جنگ در یمن روبرو است و فرقه گرایی باعث می شود که عربستان برای خود مشروعیت جلب کند و تمرکز را از روی مشکلاتش منحرف کند.

XS
SM
MD
LG