لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

نماینده آمریکا در سازمان ملل: ایران و حزب‌الله عامل درگیری‌ها در خاورمیانه هستند


نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل در تازه ترین اظهارنظر درباره خاورمیانه، گفته است «ایران و حزب‌الله لبنان عامل درگیری‌ها در خاورمیانه هستند.»

نیکی هیلی روز پنجشنبه ۳۱ فروردین در یکی از نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد با انتقاد از نقش ایران و حزب الله لبنان گفت تمامی اعضای سازمان ملل بایستی به تعهداتشان در منع انتقال سلاح به ایران پایبند بمانند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل همچنین با تاکید بر اینکه «مقصر اصلی» درگیری های خاورمیانه ایران است، گفت که آمریکا با کمک متحدان خود از ایران خواهد خواست تا به تعهدات بین المللی پایبند باشد.

اشاره خانم هیلی، حمایت های جمهوری اسلامی ایران از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است. همچنین ایران متهم است به گروه حزب الله لبنان، شورشیان حوثی در یمن و همچنین شبه نظامیان شیعه در عراق کمک مالی و تسلیحاتی می کند. هرچند مقام های دولت ایران این کمک ها را ضمنی رد کرده اند اما مقام های حکومت ایران، حمایت از این گروه ها را بخشی از سیاست برون مرزی جمهوری اسلامی ایران می دانند.

هشدار نماینده آمریکا در سازمان ملل، یک روز بعد از هشدار وزیر خارجه ایالات متحده صورت می گیرد.

جدال کلامی وزرای خارجه آمریکا و ایران

وزیر خارجه ایالات متحده عصر چهارشنبه ۳۰ فروردین در سخنانی، با تشریح برنامه جامع دولت پرزیدنت ترامپ برای بررسی سیاست‌های واشنگتن در برابر تهران، به تشریح فعالیت‌های تحریک‌آمیز و بی‌ثبات کننده ایران در منطقه اشاره کرد و گفت آن کشور در حرف و در عمل، به نزاع در منطقه دامن می‌زند.

رکس تیلرسون گفت ایران همچنان به رفتار خطرناک و تحریک آمیز خود در منطقه و گسترش وحشت و خشونت بطور همزمان در بیش از یک کشور ادامه می‌دهد. وی افزود ایران حامی عمده تروریسم در جهان است و مسئول تشدید درگیری‌ها و تهدید منافع آمریکا در نقاط مختلف است.

این اظهارات آقای تیلرسون، روز پنجشنبه با واکنش توئیتری وزیر خارجه ایران روبرو شد.

محمد جواد ظریف نوشت: اتهامات نخ‌نمای آمریکا نمی‌تواند اذعان این کشور به تعهد ایران به برجام را بپوشاند، آمریکا باید مسیرش را عوض کند و به تعهدات خودش پایبند باشد.

جنگ کلامی این دو وزیر خارجه در حالی است که روز پنجشنبه، جیم متیس وزیر دفاع آمریکا نیز گفته بود در خاورمیانه هرجا که مشکلی وجود دارد، ردپای ایران دیده می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG