لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۴

هشدار دوباره وزارت خارجه آمریکا به شهروندان این کشور: به ایران نروید


فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران
فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران

وزارت خارجه آمریکا درباره سفر به ایران به ویژه برای ایرانی-آمریکایی ها هشدار داد.

در بیانیه روز دوشنبه وزارت خارجه آمریکا گفته می شود خطر دستگیری و بازداشت برای اتباع آمریکایی به ویژه شهروندانی که تابعیت دوگانه دارند، حتی پس از توافق اخیر هسته ای ایران و قدرت های جهانی وجود دارد.

در این بیانیه آمده است عناصری در ایران هستند که همچنان رویکرد خصمانه ای در قبال آمریکا دارند. اداره فدرال هواپیمایی کشوری آمریکا نیز درباره پرواز هواپیماهای مسافری بر فراز آسمان ایران هشدار داده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه دیگری که روز یکشنبه ۲۴ اسفند (۱۴مارس) صادر کرد با تاکید بر این که ایالات متحده هیچگونه رابطه دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران ندارد، به شهروندان آمریکایی هشدار داد به ایران سفر نکنند.

این بیانیه دلیل هشدار فوق را تداوم احساسات خصمانه به آمریکایی ها و شهروندان ایرانی-آمریکایی توصیف کرده است.

وزارت خارجه آمریکا درباره همه کشورها اطلاعات مسافرتی ارایه می دهد. درباره ایران، معمولا به کسانی که مایل به سفر هستند، هشدار داده می شود. با اینحال در ماههای اخیر بعد از افزایش ارتباط وزرای خارجه دو کشور، عده بیشتری ابراز تمایل به سفر به ایران داشتند. به نظر می رسد این بیانیه برای تاکید است که وضعیت عدم رابطه دو کشور تغییر چندانی نداشته است.

در بیانیه اخیر وزارت خارجه آمریکا آمده: "موارد متعددی در ایران همچنان علیه ایالات متحده خصمانه باقی مانده است. از ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ که ایران و آمریکا به برنامه اقدام مشترک برای پاسخگویی به نگرانی های جامعه بین الملل در برنامه اتمی ایران رسیدند، تهران به آزار و اذیت، دستگیری و بازداشت شهروندان آمریکایی، بویژه افرادی که تابعیت دوگانه دارند، ادامه داده است."

هشدار درباره سفر به ایران از سوی دولت آمریکا نشان دهنده روابط فعلی میان دو کشور و این واقعیت است که ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد و بنابراین دولت ایران به سفارت سوئیس –حافظ منافع آمریکا در تهران- اجازه نمی دهد که نقش حفاظتی خود را انجام دهد.

دولت آمریکا در بیانیه اخیر همچنین به دلیل ناآرامی های مرتبط با جنگ در عراق و سوریه، درباره خطرات هواپیماهای غیرنظامی که از ایران، به ایران و یا بر فراز ایران پرواز می کنند ابراز نگرانی کرده است.

بیانیه اخیر وزارت خارجه آمریکا در هشدار سفر به ایران، تاکیدی است بر هشدارهای مشابه پیشین واشنگتن که از سال ۲۰۰۹ به بعد صادر شده ست.

این بیانیه می گوید شهروندان آمریکایی-ایرانی فارغ از این که حرفه شان چیست، در خطر بیشتر بازداشت در ایران قرار دارند.

مقامات در ایران به تابعیت دوگانه افراد بی توجه است و آن ها را به عنوان شهروند ایران مورد برخورد قرار می دهد.

این بیانیه می گوید حتی اگر فرد تابعیت دوگانه هم نداشته باشد، "دسترسی به سفارت سوئیس برای مشاوره کنسولی هم از آنان دریغ می شود" و حتی در شرایط اضطراری دسترسی دولت آمریکا به شهروندانش در ایران "بسیار محدود" است.

XS
SM
MD
LG