لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۵

آمریکاییان ایرانی تبار نگران ادامه بازداشت سیامک نمازی هستند


سیامک نمازی شهروند ایرانی آمریکایی که در ایران بازداشت شده است
سیامک نمازی شهروند ایرانی آمریکایی که در ایران بازداشت شده است

علیرغم آزاد شدن چهار آمریکایی ایرانی تبار از زندان در ایران در ماه گذشته، سیامک نمازی، مشاور بازرگانی، همچنان در بازداشت بسر می برد.

نیویورک تایمز در گزارشی به این موضوع پرداخته است و می نویسد ادامه بازداشت نمازی بر نگرانی آمریکایی – ایرانی هایی که فکر می کردند معامله اتمی عصر جدیدی را آغار خواهد کرد، افزوده است.

احمد کیارستمی، مدیر یک شرکت رسانه ای و نرم افزار در کالیفرنیا که نمازی را می شناسد گفت "وضعیت بسیار نامطلوب است. متاسفانه خبر خوبی در این باره نیست."

دیگر آمریکاییان ایرانی تبار گفتند آنها سفر به ایران را تا آن که نمازی آزاد یا دست کم شرایط بازداشت او روشن شود، به تاخیر می اندازند.

مقامات در ایران از دیر باز روشن ساخته اند که آمریکاییان ایرانی تبار با پیشینه هایی در جمع آوری اخبار، آموزش نظامی و تبلیغ مسیحیت مظنون هستند.

نمازی، ۴۴ ساله، پسر یک استاندار سابق، در کشورهای ایران، سومالی، کنیا، مصر و آمریکا رشد کرد. در مناسبات بین المللی در دانشگاه تافتس و در برنامه ریزی شهری در دانشگاه راتگرز تحصیل کرد. در ۱۹۹۹ به ایران بازگشت تا بعنوان مشاور برای بازرگانان خارجی کار کند، در سال ۲۰۰۷ به دوبی، در امارات متحده عربی، رفت.

در گزارش گفته می شود نمازی پیش از دستگیری در ماه اکتبر، مدیر برنامه ریزی استراتژیک در شرکت نفت کرسنت، که با کشورهای خاورمیانه معامله داشت، بود. او همچنین طرفدار بهبود مناسبات بین آمریکا و ایران بود و از تاثیر تحریم های آمریکا انتقاد می کرد.

پنج گروه فعال آمریکایی – ایرانی، روز دوشنبه متن نامه ای را که روز جمعه برای جان کری وزیر خارجه فرستادند و از او خواستند بر کوشش برای آزادی نمازی بیافزاید منتشر کردند.

در نامه گفته می شود "سیامک نمازی مرتکب هیچ جرمی نشده است. او فقط کاری را که دوست داشت انجام می داد: ساختن پل بین ایران و جهان غرب."

سام وربرگ، سخنگوی بخش ایران در وزارت خارجه، در بیانیه ای گفت او به دلیل نگرانی های خصوصی نمی تواند اظهار نظر کند، اما یاد آور شد آمریکا برای کمک به شهروندانش که در سراسر جهان در بازداشت هستند، از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

نیویورک تایمز می نویسد ویژگی های نمازی بعنوان یک شهروند دارای تابعیت دوگانه ممکن است برای آشتی بین آمریکا و ایران ایده آل بنماید. اما دوستان و آشنایانش می گویند پیشینه او نیز تندروهایی را که نهادهای امنیتی و اطلاعاتی را کنترل می کنند، نگران می سازد.

هرچند آمریکا تمام محدودیت های بازرگانی با ایران را لغو نکرده است، اما آمریکاییان – ایرانی تبار توافق اتمی را علامت امیدوار کننده ای دیدند. با این حال، آشنایان سیامک نمازی می گویند دستگیری او از خوش بینی آنها کاسته است، و راه ارزانی است که محافظه کاران کنترل خود را حفظ کنند.

بیژن خواجه پور، شریک سابق شرکت مشاوره نمازی ساکن وین، گفت "دستگیری سیامک تاثیر بسیار بدی بر ایرانیان ساکن خارج که در اندیشه بازگشت به ایران برای کمک به توسعه کشور بودند، گذاشته است."

XS
SM
MD
LG