لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۷

هاله اسفندياری و کيان تاج بخش در تلويزيون دولتی ايران ظاهر شدند


هاله اسفندياری و کيان تاج بخش در تلويزيون دولتی ايران ظاهر شدند
هاله اسفندياری و کيان تاج بخش در تلويزيون دولتی ايران ظاهر شدند

دو آمريکائی ایرانی تبار، که دولت ایران ماه ها است آنها را علی رغم خواستشان نگاهداشته است، در تلویزیون دولتی ظاهر شدند. هاله اسفندیاری، پژوهشگر خاورمیانه و کیان تاج بخش، جامعه شناس، همانند دیگر زندانیان سیاسی پیش از آنها، ناچار شدند به ارتکاب جرائمی علیه حکومت اعتراف کنند.

لی هامیلتون، مدیر مرکز وودرو ویلسون در واشنگتن دی سی گفت: این طرح نکوهیده و ناهنجار فعالیت بازجویان در ایران تازگی ندارد: زندانی ساختن بی گناهان، توقیف آنها، ارائه یک بیانیه مشخص یا سرهم بندی شده یا اعتراف. اینکار روند قضائی عادلانه ای نیست.

افزون بر هاله اسفندیاری و کیان تاجبخش، دو آمريکائی ایرانی تبار دیگر نیز علی رغم خواست خود در ایران در بازداشت بسر می برند: پرناز عظیما، روزنامه نگار، و علی شاکری، فعال صلح. آنها هم به اقدام علیه امنیت ملی متهم شده اند. یکی آمريکائی دیگر، رابرت لوینسون، بازرگان، از زمان سفری به ایران در ماه مارس، مفقود بوده است.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا دربیانیه ای گفت که ایالات متحده از بدرفتاری با آمريکائیانی که درایران بازداشت شده اند، به شدت نگران است. او گفت ما از اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران، دو نفر از این شهروندان آمريکا، دکتر اسفندیاری وآقای تاجبخش را، ظاهرا هنگام خواندن بیانیه هائی که زیر فشار تهیه شده بود، در تلویزیون نشان داد، عصبانی هستیم:
**** این ها کسانی هستند که بخش بزرگی از زندگی خود را وقف ساختن پل هائی بین مردم ایران و مردم آمريکا کرده اند، بنابراین بازداشتن چنین افرادی به ویژه از خروج از ایران، براستی پیامی منفی می فرستد و اظهار نظر و تفسیری ناخوشایند در باره ماهیت این رژیم خاص است.

مک کورمک می گوید آمريکا از علی حسینی خامنه ای، رهبر ایران می خواهد با این افراد با احترامی که شایسته آن هستند رفتار کند، به پخش بیشتر گفته ها و تصویر آنها از رادیو و تلویزیون پایان دهد، و تمام آمريکائیانی را که در حال حاضر به اتهامات بی اساس در بازداشت بسر می برند آزاد کند. ما همچنین از مقامات ایران می خواهیم اطلاعاتی در مورد محل اقامت رابرت لوینسون به آمريکا ارائه دهند.

XS
SM
MD
LG