لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

مذاکرات فنی ایران و قدرت های جهانی امروز ادامه می یابد


ایران و شش قدرت جهانی مذاکرات فنی اتمی را روز پنجشنبه ۲۸ آذر در ژنو ادامه می دهند.

کارشناسان ایران و گروه ۱+۵ در مورد جزئیات فنی توافقی که برنامه اتمی ایران را در ازای برداشتن تحریم های بین المللی محدود می کند، مذاکره می کنند.

خبرگزاری رویترز می گوید مذاکرات فنی اتمی یک هفته پس از آن ادامه می یابد که تهران در اعتراض به تحریم های جدید آمریکا در پنجشنبه هفته گذشته، مذاکرات فنی را با قدرت های جهانی قطع کرد.

آمریکا می گوید آن تحریم ها، ناقض توافق اولیه با ایران نبوده و آنها جلوتر به ایران آن تحریم ها را هشدار داده بودند.

طبق توافق اولیه اتمی میان جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵ ایران برنامه اتمی خود را در ازای کاهش برخی از تحریم ها، محدود می کند. تحریم ها به اقتصاد ایران آسیب فراوانی زده است.

انتظار می رود در مذاکرات فنی روز پنجشنبه، کارشناسان تحریم و هسته ای شرکت کنند. آنان وظیفه دارند که توافق سیاسی صورت گرفته را به طرحی که بتوان در عمل آن را اجرا کرد تبدیل کنند.

دیپلمات ها می گویند این ماموریت پیچیده است اما در گفتگوهایی که ۹ تا ۱۲ دسامبر - ۱۸ تا ۲۱ آذر - در وین صورت گرفت، پیشرفت هایی حاصل شد اما اختلافات همچنان باقی است. دیپلمات ها گفته اند اراده سیاسی واقعی در هر دو سو برای رسیدن به توافق وجود دارد.

یک دیپلمات ارشد غربی به رویترز گفته است: «به نفع ایرانی ها است که سریعتر جلو بروند چرا که تا زمانی که توافق به اجرا در نیاید، تحریم ها کاهش نمی یابد.»

عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران گفته است گفتگوهای کارشناسان برای مدت دو روز تعین شده است، اما ممکن است در صورت لزوم در روزهای شنبه و یکشنبه نیز ادامه یابد.

یک سخنگوی کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ادامه مذاکرات فنی را تایید کرده است.

توافق اولیه ایران و شش قدرت جهانی برای توقف پیشرفت فعالیت های اتمی ایران بوده تا در طی شش ماه، ایران و این قدرت ها در مورد یک توافق دراز مدت اتمی مذاکره کنند و به نتیجه برسند.

در تحولی جداگانه، رویترز گزارش داده است که دیپلمات ها در وین می گویند آژانس بین المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد ممکن است متحمل هزینه ای نزدیک به ۵ میلیون یورو برای تایید موارد ذکر شده در توافق اولیه ایران و گروه ۱+۵ شود.

اقدامات آژانس شامل بازدید بیشتر از مراکز اتمی ایران نظیر تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز و فردو می شود.

انتظار می رود شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، متشکل از ۳۵ کشور، ماه آینده میلادی برای بررسی این موضوع جلسه ای ویژه تشکیل دهد.

بودجه آژانس بین المللی انرژی اتمی برای سال آینده میلادی ۳۴۴ میلیون یورو است.
XS
SM
MD
LG