لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۷

انتقاد قانونگذاران آمریکا از « دیپلماسی پنهانی» با ایران


قانونگذاران آمریکا پرسش هایی را درباره « دیپلماسی پنهانی» آمریکا با ایران مطرح ساخته اند و خواهان شفافیت بیشتر شده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، باب کراکر سناتور جمهوریخواه روز چهارشنبه در جلسه کمیته مناسبات خارجی سنا، از پونیت تالوار، مشاور ارشد پرزیدنت اوباما در امور خاورمیانه، خواست درباره تماس های اخیر با ایران توضیح دهد.

گزارش ها حاکی است این تماس ها در سلطان نشین عمان و نقاط دیگر در هشت ماه گذشته صورت گرفته است.

تالوار در پاسخ گفت او در تابستان ۲۰۱۲ و دوباره در مارس ۲۰۱۳ در عمان با هیات ایرانی ملاقات کرد، و افزود مذاکرات پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری گرم شد.

تالوار اظهار داشت گفت و گوها بر مساله اتمی متمرکز بود، و هیچ بحث جانبی صورت نگرفت.

مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه فلوریدا ناخوشنودی خود را از این که، به گفته او، قانونگذاران در تاریکی نگاهداشته شده بودند، ابراز داشت و از تالوار پرسید آیا مسائل دیگری مانند وضعیت حقوق بشر در ایران، حمایت تهران از حزب الله و حماس مطرح شدد یا نه؟ او پاسخ داد فقط درباره سرنوشت سه آمریکایی که در ایران بازداشت هستند بحث شد.

گزارش آسوشیتدپرس حاکی است روز سه شنبه مت سالمون، نماینده جمهوریخواه آریزونا در مجلس نمایندگان، وزارت امور خارجه را متهم کرد افکارعمومی را گمراه کرده است و گفت « چنین فریبی پرسش هایی را درباره اطلاعات جاری دولت در مورد ایران مطرح می سازد.»

او خطاب به جان کری وزیر امورخارجه گفت «وزارتخانه شما مردم آمریکا را درباره مذاکراتی که پشت درهای بسته جریان داشت آگاهانه گمراه کرد.»

سالمون مشخصا یک سخنگوی وزارت امور خارجه را متهم ساخت که در ماه فوریه با انکار وجود بحث های دوجانبه با ایران، خبرنگاران را فریب داد.
XS
SM
MD
LG