لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۰

ایران، روسیه و چین سه کشور عمده فعال در حوزه جاسوسی اقتصادی از آمریکا


در جدیدترین گزارش یکی از نهادهای اطلاعاتی آمریکا که روز پنجشنبه منتشر شده است گفته می‌شود سه کشور روسیه، چین و ایران از ایالات متحده جاسوسی اقتصادی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، طبق گزارش «مرکز ملی امنیت و ضدجاسوسی» هکرهای مرتبط با مسکو، پکن و تهران حملات سایبری متعددی علیه شرکت‌های آمریکایی کرده‌اند.

بر اساس گزارش، گروه هکر ایرانی موسوم به «بچه گربه موشکی» بارها با هدف سرقت اطلاعات برای تقویت توان موشکی و فضایی ایران به شرکت‌های دفاعی آمریکا حمله کرده است.

به گفته این نهاد اطلاعاتی و ضدجاسوسی ایالات متحده، هکرهای روسی هم سال گذشته میلادی ده‌ها بار شرکت‌های آمریکایی فعال در حوزه انرژی را هدف حملات سایبری خود قرار دادند.

علاوه بر ایرانی‌ها و روس‌ها، یک گروه جاسوسی اینترنتی چینی موسوم به ای‌پی‌تی‌۱۰ (APT10) نیز به شرکت‌های صنعتی، مهندسی، مخابراتی و هوا-فضا در آمریکا نفوذ کرده است.

در این گزارش، از چین، روسیه و ایران به عنوان سه بازیگر عمده «فعال و با ظرفیت بالا» در فضای سایبری، که در تلاش برای جاسوسی اقتصادی و صنعتی از آمریکا هستند، نام برده شده است.

هرچند عملیات سایبری روش ترجیحی جاسوسی اقتصادی و صنعتی است، اما در این گزارش تصریح شده است که رقبای ایالات متحده از روش‌های دیگری هم برای این منظور استفاده می‌کنند.

سرقت اطلاعات از مراکز آموزشی و پژوهشی، استخدام هکرهای مجرب، جذب جاسوس، و کسب اطلاعات از دانشجویان خارجی که در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند، از جمله این روش‌ها است.

این گزارش چند روز پس از آن منتشر می‌شود که دستگاه اطلاعاتی آلمان نیز از ایران به عنوان آخرین قدرتی که حملات سایبری علیه سامانه‌های کامپیوتری آن کشور را انجام می‌دهد، نام برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG