لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۷

آمریکا، ایران را به سرقت از دانشگاه های جهان متهم می کند


گزارشی از کدیم شابر در وبسایت روزنامه فاینشنال تایمز

دولت آمریکا ایران را به سرقت مالکیت معنوی بیش از سیصد دانشگاه در آمریکا، اروپا، آسیا و شبکه تلویزیونی «اچ بی او» متهم کرده است.

وزارت دادگستری و وزارت دارایی آمریکا روز جمعه اعلام کردند ایران در یک «تجاوز سایبری هماهنگ شده عظیم» داده هایی را برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ربوده است.

سیگال مندلکر، معاون وزارت دارایی آمریکا، در بیانیه ای گفت: «ایران پیوسته درگیر کارزار فعالیت های سایبری مخرب علیه ایالات متحده و متحدان ما بوده است.»

وزارت دادگستری و وزارت دارایی آمریکا می گویند ایران کارزار حملات سایبری را به «موسسه مبنا» که حدود پنج سال پیش راه اندازی شد، سپرده بود. ایالات متحده آن را «یک شبکه هکری» عنوان می کند.

به گفته دولت آمریکا، حدود یکصد و چهل و چهار دانشگاه در ایالات متحده و همچنین یکصد و هفتاد و شش دانشگاه در بیست و یک کشور از جمله استرالیا، کانادا، چین، آلمان و بریتانیا هدف این حملات سایبری قرار گرفته بودند.

علاوه بر آن، حساب دانشگاهی بیش از یک هزار استاد دانشگاه مورد دسترسی این هکرها قرار گرفته و از آن برای دسترسی آنلاین به سیستم کتابخانه دانشگاه استفاده می شد.

وزارت دارایی دولت ترامپ می گوید: «داده های سرقت شده و اطلاعات حساب های کاربری از طریق فعالیت های سایبری مخرب برای استفاده سپاه پاسداران مورد استفاده قرار می گرفت و پژوهش های این دانشگاه ها دست کم از طریق دو وبسایت در ایران فروخته می شد.»

«موسسه مبنا» و ده ایرانی از جمله غلامرضا رفعت نژاد و احسان محمدی، موسسان «مبنا»، تحت تحریم های دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت دارایی آمریکا قرار گرفتند.

بهزاد مصری هم تحریم شده است. در ماه نوامبر علیه او به اتهام حمله سایبری به «اچ بی او» و تلاش برای اخاذی شش میلیون دلار به «بیت کوین» اعلام جرم شده بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG