لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۳

آمریکا: جامعه بین‌الملل از رژیم ایران بابت نقض حقوق شهروندانش پاسخ بخواهد


نمایی از ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو
نمایی از ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو

وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه در توئیتی با اعلام این که برآورد می‌شود حدود ۸۰۰ نفر در ایران به دلیل انجام فعالیت‌هایی منطبق با حقوق انسانی خود در زندان هستند، خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی در ایران شد.

در توئیت وزارت خارجه آمریکا از جامعه بین المللی خواسته شده از رژیم ایران بابت نقض حقوق شهروندانش پاسخ بخواهد.

دفتر «دموکراسی، حقوق بشر و کار» وزارت خارجه آمریکا همچنین به بازداشت نسرین ستوده وکیل و فعال ایرانی حقوق بشر اشاره کرد و نوشت او در سال ۲۰۱۰ بازداشت و بابت فعالیت‌های حقوق بشری اش به شش سال حبس محکوم شد و در ژوئن ۲۰۱۸ بار دیگر به دلیل شرکت در اعتراضات زنان به حجاب اجباری دستگیر شد.

نسرین ستوده، که از حدود دو ماه پیش در زندان اوین است، سوم شهریور در یک نامه سرگشاده اعلام کرد که در اعتراض به بازداشت و فشارهای قضایی متعدد بر خانواده، بستگان و دوستانش دست به اعتصاب غذا زده است. با این حال دستگاه‌های قضایی و امنیتی بدون توجه به این موضوع، چند روز بعد همسر او را هم بازداشت کردند.

بازداشت نسرین ستوده و رضا خندان واکنش نهادهای بین‌المللی حقوق بشری را نیز در پی داشته و عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر خواستار آزادی فوری این زوج و دیگر زندانیان سیاسی در ایران شده‌اند. فرانسه نیز که معمولا درباره وضعیت حقوق بشر ایران اظهار نظر نمی‌کند، از این موضوع ابراز تاسف کرده است.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشتر در اوایل شهریور ماه، ضمن ابراز نگرانی عمیق از این که نسرین ستوده بار دیگر در زندان دست به اعتصاب غذا زده است، خواستار آزادی فوری او و همچنین دیگر زندانیانی شد که با بی‌عدالتی در ایران در حبس هستند و گفت امیدواریم عدالت در ایران اجرا شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG