لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۰

امیر حکمتی در گفتگویی تلفنی با مادرش از حمایت مردم قدردانی کرد


امیر حکمتی در گفتگویی تلفنی با مادرش از حمایت مردم قدردانی کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:29 0:00

امیر میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی‌تباری که قوه قضائیه ایران او را به اتهام "جاسوسی برای آمریکا" زندانی کرده است، اخیرا توانسته است یک گفتگوی تلفنی با مادرش داشته باشد.

سارا حکمتی خواهر او، روز سه‌شنبه در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا، با بیان این که امیر از همه کسانی که از او حمایت کرده‌اند سپاسگزار است، گفت "اخیرا امیر امید خود را به پیشرفت در پرونده اش از دست داده، اما ما به او اطمینان دادیم که تحرکات زیاد هست و هستند افرادی که در پی کار او بوده و سعی دارند کمک کنند."

به گفته خانم حکمتی، امیر در گفتگویی تلفنی با مادرش از همه کسانی که یا با نوشتن نامه به مقام‌های محلی خودشان یا با مطرح کردن وضعیت او در شبکه‌های اجتماعی، به حمایت از او برخاستند، تشکر کرده است.

وی این خبر را دو روز پس از آن به صدای آمریکا داد که ده ها نفر از حامیان امیر حکمتی، به مناسبت چهارمین سالگرد زندانی شدن او در ایران، در مراسم یادبودی در ایالت میشیگان شرکت کردند.

سارا حکمتی در گفتگو با صدای آمریکا تاکید کرد که "امیر حتی گفت به نظر او علت این که حکم اعدامش لغو شد، تلاش جامعه بین المللی و مردم برای حمایت از او بوده، تا بگویند زندانی کردن او کاری اشتباه بوده و این که فقط برای دیدن اقوامی که تا آن زمان ندیده بود، دو هفته به ایران رفته بوده است."

امیر حکمتی در گفتگوی تلفنی با مادر خود، همچنین گفته است که با توجه به این که این همه مردم به حمایت از او برخاسته‌اند و صدای او شده‌ و سعی کرده‌اند از او حفاظت کنند، در زندان احساس تنهایی نمی‌کند.

امیر حکمتی در آمریکا به دنیا آمده است و در روز ۲۹ اوت ۲۰۱۱ میلادی (هفتم شهریور ماه ۱۳۹۰) هنگامی که برای دیدار بستگانش به ایران رفته بود، به اتهام جاسوسی بازداشت شد.

مقام‌های آمریکایی، بارها اتهام‌های مطرح شده علیه این تفنگدار پیشین ارتش ایالات متحده، و همچنین دو شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار دیگر را که در ایران زندانی شده‌اند، رد کرده‌اند.

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده، جمعه گذشته در بیانیه‌ای که به مناسبت چهارمین سال بازداشت امیر حکمتی منتشر شد، از تهران خواست او و دیگر شهروندان آمریکایی زندانی در آن کشور را بر اساس زمینه‌های بشر دوستانه آزاد کند.

علاوه بر آقای حکمتی که به ۱۰ سال زندان محکوم شده است، جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست بیش از یک سال است که به اتهام جاسوسی در ایران در بازداشت بسر می‌برد، و کشیش سعید عابدینی نیز با اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل گروه‌های انجیل خوانی به ۸ سال زندان محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG