لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۰

کاخ سفید: گفتگوها را تا زمانی که سازنده باشند ادامه می‌دهیم


جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید

درپی ادامه یافتن گفتگوهای فشرده هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی برای دستیابی به تفاهمی بر سر اجزای اصلی یک توافق جامع بر سر برنامه هسته ای ایران یک روز پس از سپری شدن مهلت تعیین شده پایان ماه مارس، سخنگوی کاخ سفید آمریکا اعلام کرد تا زمانی که مذاکرات بطور سازنده پیش برود، ادامه خواهد یافت.

جاش ارنست در نشست خبری روز چهارشنبه در شهر واشنگتن، ضمن بیان این مطلب گفت، «موضع ما بسیار روشن است؛ وقتی می‌گویم ما، منظور جامعه بین المللی و آمریکا است که در این گفتگوها با حضور همتایان خود از آلمان، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین، برای ایران روشن ساخته‌اند که باید تعهدهای ویژه‌ای بدهد. اگر آنها چنین تعهدی را ندهند، در آن صورت، جامعه بین المللی در موضعی خواهد بود که ناچار است گزینه‌های دیگری را بررسی کند.»

سخنگوی کاخ سفید در ادامه افزود «رئیس جمهوری آمریکا همچنان بر این باور است که دیپلماسی بهترین راه ما برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، و نیز وادار کردن آنها به متعهد شدن به بستن همه راه‌های دستیابی به سلاح هسته‌ای است. موافقت با بازرسی‌های سرزده مؤثرترین راه برای جلوگیری از چنان اقدامی می‌شود. اما لازم است ایران یک رشته تعهدات جدی را بپذیرد، که این تعهدات تا این لحظه نهایی نشده و مورد موافقت قرار نگرفته است. به همین سبب، به کار دشوارمان تا زمان پیشرفت در پیگیری تعهدها ادامه خواهیم داد.»

با وجود سپری شدن ضرب الاجل ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ برای رسیدن به تفاهم سیاسی در پایان مارس (سه‌شنبه ۱۱ فروردین ۹۴)، هیات‌های مذاکره کننده دو طرف این مذاکرات حساس را بامداد چهارشنبه از سر گرفتند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها از محل برگزاری این مذاکرات در شهر لوزان سوئیس، هیات‌های مذاکره کننده هر کدام از کشورهای حاضر، عصر چهارشنبه رایزنی‌های داخلی بر روی متن بیانیه‌ای که قرار بود امروز منتشر شود، را آغاز کردند.

XS
SM
MD
LG