لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۷

وزیر خارجه آلمان از احتمال ادامه مذاکرات اتمی لوزان تا پنجشنبه خبر داد


فرانک والتر اشتاینمایر وزیر خارجه آلمان - ۹ فروردین ۱۳۹۴
فرانک والتر اشتاینمایر وزیر خارجه آلمان - ۹ فروردین ۱۳۹۴

وزیر خارجه آلمان که در محل مذاکرات به سر می‌برد، اواخر روز چهارشنبه گفت احتمال دارد مذاکرات جاری بر سر برنامه اتمی ایران، دست کم یک شب دیگر به طول انجامد. زیرا به گفته او قرار است تا شامگاه روز چهارشنبه پیشنهادهای تازه‌ای ارائه شود.

به گزارش خبرگزاری آلمان از لوزان سوئیس، فرانک-والتر اشتاینمایر در هفتمین روز ماراتن مذاکرات بین ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، گفت «فردا صبح خواهیم دید که اوضاع برچه منوال است.»

وی همچنین گفت شش قدرت‌های جهانی از ایران انتظار دارد که موضع خود را در رسیدن به توافق سیاسی بر سر چارچوب توافق جامعی که به توقف برنامه اتمی ایران در قبال برداشتن تحریم ها بینجامد، تعدیل کند. وزیر خارجه آلمان همچنین از سخنان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل که خواستار توافقی سختگیرانه تر شده است انتقاد کرد و گفت«کمترین [چیزی که درباره آن می توان گفت] این است که سخنانی جسورانه از راه دور است.»

ضرب الاجل تعیین شده برای حصول «توافق سیاسی» - موافقت در مورد چارچوب توافق جامع اتمی - پایان روز سه شنبه تعیین شده بود اما ایران و شش قدرت جهانی موافقت کردند که مذاکرات روز چهارشنبه نیز پیگیری شود.

فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا روز چهارشنبه به شبکه بی بی سی گفت مذاکرات اتمی ایران با قدرت های جهانی پیشرفت داشته است اما هنوز مسائل مهمی باقی مانده که باید حل شود. او گفت برخی از این مسائل حل نشده فنی و با جزئیات است و بنابراین، کار زیادی باقی مانده است که انجام شود اما روی این مسائل کار می کنیم.

وزارت خارجه چین روز چهارشنبه اظهارات روز سه شنبه وزیر امورخارجه چین را منتشر کرده که گفته مسائل اصلی مذاکرات اتمی با ایران به طور قابل توجهی پیشرفت داشته است.

در پیشنهادی چهار بندی که روز چهارشنبه به خبرنگاران در لوزان داده شد، وزیر امورخارجه چین گفت طرفین مذاکره در حالی که در این مرحله پایانی مواضع خود را دارند، باید آماده مصالحه شوند تا بتوان به یک توافق رسید.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز در همین روز به مذاکرات اتمی با ایران در لوزان واکنش نشان داد و گفت ایران به «کمپین ترور و تصرف» در منطقه ادامه می دهد که آخرین آنها در یمن بوده است. او گفت یک ژنرال ایرانی گفته نابودی اسرائیل غیرقابل مذاکره است، اما باز کردن راه ایران به سوی بمب قابل مذاکره است و این «خلاف وجدان است.»

نخست وزیر اسرائیل گفت وقت آن رسیده که جامعه جهانی روی یک «توافق بهتر» با ایران اصرار کند.

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران اوایل روز چهارشنبه پس از دور طولانی مذاکرات روز سه شنبه در لوزان گفت پیشرفت خوبی در مذاکرات صورت گرفته است. او گفت: «در مورد اکثر موضوعات راه حل ها کاملا مشخص شده است.» آقای ظریف گفته طرفین کار نگارش را روز چهارشنبه آغاز می کنند، اما مشخص نیست منظور او نگارش چه متنی است.

XS
SM
MD
LG